Netknutý salám, plechovky, suť. Odborníci analyzovali obsah 25 popelnic

  9:42
Oblékli si ochranné overaly, rukavice a respirátory a ručně, jednu po druhé, prošli obsah 25 popelnic ze dvou vybraných ulic. Odborníci na odpady v Litultovicích na Opavsku analyzovali půl tuny komunálního odpadu. Zjistili, že celou polovinu tvoří bioodpad a zbytky jídla.

Každou popelnici v Litultovicích vysypali na připravenou plachtu a komunál třídili do čtrnácti pytlů. V komunálu byl zelený a stavební odpad, ale i plast, léky, textil či baterie. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Obec výsledky využije při změně systému odpadového hospodářství.

„Nová legislativa nás brzy bude nutit snížit množství komunálního odpadu. Máme také nový sběrný dvůr a chceme občany co nejvíce motivovat k nižší produkci odpadů a co nejvyšší míře třídění,“ vysvětlil starosta Litultovic Jan Birgus.

S prvními změnami už Litultovice začaly. Evidují se svozy, ve sběrném dvoře má každý svou odpadovou kartičku. Na pytle s plasty, tetrapackem a drobným kovovým odpadem lidé lepí nálepky s QR kódem. A popelnice mají čip. Výsledkem bude statistika, kolik odpadu se v jednotlivých domech vyprodukuje a kolik vytřídí.

„Už zavedení evidence pomohlo. Odpadové kartičky odbouraly anonymitu ve sběrném dvoře, nejezdí sem lidé odjinud. Pytlový sběr šel během několika měsíců o třicet procent nahoru, a to bez jakékoliv finanční motivace. Jen díky tomu, že je to adresné,“ uvedl starosta.

Rozbor odpadu ukázal, že v třídění jsou ještě rezervy. „Zhruba polovinu tvořil zelený odpad a gastroodpad. A poměrně hodně bylo i stavebního odpadu. Dvě popelnice byly plné jen suti. Častý je i popel,“ popsal Robin Liška ze společnosti JRK, jež odpad analyzovala.

Překvapením byly nerozbalené sypané čaje dražší značky se záruční dobou až do konce roku i neprošlý a neotevřený lovecký salám či popelnice plná plechovek od piva.

Obec chce občany v nakládání s odpadem vzdělávat. A motivovat i finančně, od příštího roku by místo poplatku na osobu platili každý výsyp komunálu.

„Nejdražší je svoz. Ideální by do budoucna bylo prodloužit interval ze dvou na tři týdny. Pokud v popelnicích nebude bio- a gastroodpad, odpadu by mohlo být znatelně méně,“ dodal starosta Birgus.

VIDEO: Několik triků, jak ušetříte spoustu místa v kontejneru:

8. května 2019

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv