iDNES.cz

Karvinské lužní lesy zůstanou přírodě, ochránci vykoupili další dva pozemky

  16:08
Další tři hektary lužního lesa na Karvinsku i nadále zůstanou domovem pro tamější – mnohdy vzácné – druhy brouků, ptáků a dalších živočichů. Dva pozemky v oblasti Předevsí a bývalé pískovny u Dolní Lutyně se podařilo vykoupit Českému svazu ochránců přírody v rámci kampaně Místa pro přírodu.

Jedním z míst, které ochránci přírody vykoupili, je i pískovna u Dolní Lutyně. Na místě se dobře daří hmyzu i ptákům. | foto: Jan Moravec

Lužní lesy podél řeky Olše od Českého Těšína až po soutok s Odrou u Bohumína jsou přírodně velmi bohaté. Jak v roce 2019 ukázal entomologický výzkum, vyskytují se tam čtyři druhy vzácných brouků a dalších sedm v jeho bezprostředním okolí.

„Pro jejich zachování je nejdůležitější tam nekácet, ponechat staré stromy i co největší množství stojícího i ležícího mrtvého dřeva. A to lze nejlépe zajistit z pozice vlastníka,“ přiblížil Michal Reczek z pozemkového spolku Cieszynianka.

Ochránci přírody v Jeseníkách slaňují do míst, kam člověk dosud nevkročil

Často se jedná o drobné broučky, kteří žijí ve dřevě, pod jeho kůrou a živí se například vlákny hub, které v něm rostou. Největším z nich je celoevropsky chráněný lesák rumělkový. „Je to nápadný brouk, který má výrazné červené zbarvení. V poslední době se mu u nás daří a rozšiřuje se,“ okomentoval Jan Moravec, koordinátor kampaně Místo pro přírodu.

Z ptáků se na místě nejčastěji vyskytují středně vzácné až běžnější druhy, jako jsou sýkory, lejsci či šoupálci.

Předevsí je již druhým pozemkem, který ochránci v oblasti podél řeky Olše vlastní. Tím prvním se stal v roce 2008 lužní les V Lyngu u Dětmarovic. „Po konzultaci s entomology to vypadá, že do lesíku v Předevsí nebudeme muset zasahovat a ponecháme jej jako divočinu,“ nastínil plány ochránce.

V příhraničním lese blízko Karviné našel entomolog 43 vzácných druhů brouků

Druhé tzv. místo pro přírodu, lutyňská pískovna, si však určité úpravy vyžádá. Část pozemku tvoří listnaté a ovocné stromy a část tůň, která nyní zarůstá rákosím. „Bude potřeba ji odbahnit a vyčistit. Co se zbytkem, ukáže až průzkum. Zatím větší zásahy neočekáváme, ale je možné, že si to některé druhy vyžádají,“ vysvětlil Moravec.

Ochránci chtějí ve výkupu podobných pozemků pokračovat. „Plánování je ale obtížné. Musíme totiž reagovat na to, kde se objeví a kde jsou vlastníci ochotni prodat,“ dodal Moravec.

zpět na článek