Školní obědy zdarma budou i v příštím roce, kraj na ně dá 30 milionů

  17:54
Dalších 30 milionů korun dá Moravskoslezský kraj na bezplatné stravování dětí ve školních jídelnách v příštím školním roce. Pomoc je určená dětem ze sociálně slabších rodin, nově mohou obědy získat i děti z pěstounských rodin a děti ukrajinských uprchlíků.

„V případě stravování dětí se nejedná jen o to, že jsou teplé a vyvážené obědy důležité pro zdraví. Svou roli mají i v začlenění dětí do kolektivu, společné chvíle ve školní jídelně pomáhají předcházet sociálnímu vyloučení, také se ukazuje, že mají pozitivní vliv na školní docházku,“ uvedla náměstkyně hejtmana Šárka Šimoňáková s tím, že dětí, jejichž rodiče si nemohou dovolit platit školní obědy, jsou v kraji stovky.

„V prvním pololetí tohoto školního roku jsou bezplatné obědy nasmlouvány pro zhruba 2 700 školáků. Jsem ráda, že budeme v tomto projektu pokračovat i v příštím roce,“ podotkla Šimoňáková.

Obědy zdarma pomáhají stále více žákům, problém představuje administrativa

Obědy zdarma mohou děti získat pouze ve školách, které se do projektu zapojily. V prvním pololetí tohoto školního roku jich v kraji bylo 78, ve druhém pak již šlo o 104 škol. Dohromady tak na ně kraj v tomto školním roce vyčlenil téměř 22 milionů korun.

Kraj se nově rozhodl usnadnit administrativu spojenou s bezplatnými obědy. „Nebude už nutné dokládat oficiální potvrzení o dávkách, které rodina pobírá. Bude stačit, když potvrzení vydá ředitel školy,“ vysvětlila náměstkyně.

Rozšiřuje se také okruh dětí, které mohou dostávat školní obědy zdarma. „Stále platí, že se do projektu mohou zapojit mateřské, základní a střední školy. Oproti předchozím výzvám mohou pomoc získat například i děti z pěstounských rodin a děti ukrajinských uprchlíků. Dále se mohou zapojit děti z rodin ve finanční tísni, kterou potvrdí úřady nebo ředitel školy,“ upřesnila mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Autor: