Bezplatné obědy má stále více dětí. Kraj příští školní rok rozdělí až 49 milionů korun

  7:00
Bezplatné obědy dětem v nouzi pomáhají a zájem o ně roste. Je však třeba s rodinami pracovat, shodují se zástupci škol. Ve školních jídelnách v Moravskoslezském kraji jedí znevýhodněné děti zdarma už osm let. Devátý ročník projektu Obědy do škol se chystá, k dispozici je 49 milionů korun.

Děti se díky projektu Obědy do škol nejen najedí, ale také lépe zapadnou do kolektivu. | foto: Krajský úřad MSK

„Moravskoslezský kraj vyhlásil pokračování programu Obědy do škol. Pro školní rok 2025/2026 je vyčleněno 49 milionů korun. Příjem žádostí spustíme 16. června a potrvá do 30. září,“ informovala mluvčí moravskoslezského hejtmanství Nikola Birklenová.

V jídelnách mohou díky podpoře spolu s ostatními jíst děti z mateřských, základních i středních škol, jejichž rodiče pobírají příspěvek na dítě, humanitární dávky nebo je doporučí ředitel školy či sociální pracovník. O podporu žádají školy.

Obědy do škol

● Projekt v Moravskoslezském kraji poskytuje školní obědy dětem v hmotné nouzi od školního roku 2017/2018.

● Od školního roku 2023/2024 se rozšířil i na středoškoláky.

● Počet podpořených dětí roste. Ze zhruba dvou tisíc v počátcích až po letošní necelé čtyři tisíce.

● V tomto školním roce se zapojilo 163 škol, které v součtu požádaly o 58 milionů korun.

„V aktuálním školním roce je zapojeno 163 škol, požádaly o 58 milionů korun. V předchozím školním roce jich bylo 104. Počty dětí budeme znát až po vyúčtování po prázdninách. Odhadem by to mohlo být 3 900 dětí,“ vyčíslila letošní bilanci Birklenová.

Drtivou většinu strávníků tvoří žáci základních škol. Zástupci škol potvrzují mírný růst zájmu. „Jde u nás o dvě procenta dětí a pozvolna jich přibývá. Do dalšího ročníku se plánujeme zase přihlásit,“ uvedla například ředitelka opavské ZŠ Boženy Němcové Ivana Lexová.

Zhruba deset až dvanáct dětí z celkových tří set padesáti bezplatně obědvá v ZŠ T. G. Masaryka v Opavě. „Jde plus minus o tytéž děti,“ konstatoval ředitel Aleš Moravec.

Nezastupitelnou roli projekt hraje tam, kam chodí vysoké procento znevýhodněných. „Obědy takto odebírají tři čtvrtiny dětí, o trend je spíše vzestupný. Letos jde asi o sto osmdesát obědů, pro příští rok bychom počítali se dvěma sty,“ nastínila zástupkyně ředitelky bruntálské ZŠ Petrin Jana Kulhánková.

Nosit vlastní obědy do jídelny? Absolutní nesmysl, znělo za klepotu vařeček

Dodala, že pro děti je to často jediné teplé a kvalitní jídlo za den. „Velký dopad to má také v oblasti komunitního setkávání. Děti chodí s ostatními do jídelny, necítí se vyčleněné,“ vysvětlila.

Školy však trápí potíže s odhlašováním obědů při nepřítomnosti dětí. Když rodina oběd neodhlásí, zdarma jej mít nemůže. „Jsou bohužel rodiče, kterým je to jedno a je problém to vymáhat. Někdy dítě takto doplácí i čtyři sta korun měsíčně. Tady už nevidím nutnost podporu poskytovat,“ uvedla Ivana Lexová.

Jana Kulhánková potvrdila nutnost práce s rodinami. „Máme sociálního asistenta, který s rodinami pracuje, třídní učitelé pomáhají. Je to mravenčí každodenní práce.“

Na středních školách jde o jednotlivce

Středoškoláci obědvají zdarma teprve dva roky. Podporu čerpají jen jednotlivci. „Do dalšího roku se přihlásíme a možnost nabídneme. Jde ale o jednotky dětí,“ potvrdila například zástupkyně ředitele SOŠ a VOŠ Kopřivnice Lenka Kulová.

Novojičínská SŠ technická a zemědělská podle ředitelky Barbory Bezunkové další zapojení teprve zvažuje. „Podporu nabízíme čtyřem až pěti žákům z celkových pěti set padesáti. Zájem spíše není,“ vysvětlila.

Dvě bezmasá jídla týdně, jednou za 14 dní ryba. Školní obědy možná doznají změn

V čerpání financí na obědy pro děti ohrožené chudobou je region v republice lídrem. „Čerpá nejvyšší objem financí ze všech krajů,“ sdělil Jakub Augusta z ministerstva práce a sociálních věcí.

V minulém školním roce se do projektu na základě potvrzení úřadů práce zapojilo 30 procent dětí v hmotné nouzi ze severu Moravy a Slezska. I to je oproti ostatním nadprůměr.

Zdarma ve škole obědvá 32 tisíc dětí, mohlo by ale až desetkrát víc školáků

Podle náměstkyně hejtmana Šárky Šimoňákové je cílem projektu usnadnit dětem v nouzi životní příběh. „Obědy do škol nejsou jen o jídle. Jsou o důstojnosti, rovnosti a šanci na plnohodnotné vzdělávání a začlenění do kolektivu. Děti za situaci, ve které se ocitla jejich rodina, rozhodně nemohou,“ uvedla náměstkyně.

Kraj projekt dotuje desetinou z celkové částky. Zbytek kryjí evropské peníze.