Bourání opavské Slezanky komplikuje divadelní klub i majetkové vypořádání

  11:54
Loni odložené bourání opavského obchodního domu Slezanka prozatím nemá nový termín. Město dál jedná s památkáři o budoucnosti přilehlé budovy Divadelního klubu, který je ve velmi špatném stavu a záměr proměny části Horního náměstí komplikuje.

Současný stav Slezanky na Horním náměstí v Opavě. (2. června 2018) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

V lokalitě mají vzniknout nové bytové domy a kulturní a společenský sál, stará zástavba se měla začít bourat koncem minulého léta. Podle vedení Opavy jde o hospodárnější variantu, protože rekonstrukce či přestavba panelového bloku obchodů a restaurací ze 70. let minulého století by byla nákladnější.

„Zatím stále není dořešena budoucnost budovy bývalého Divadelního klubu, o které se jedná s památkáři,“ podotkl mluvčí opavské radnice Roman Konečný.

Sousední budovy se totiž proměna lokality také týká, protože do ní zasahuje chystaná stavba nového kulturního a společenského sálu. Historický objekt je kvůli zoufalému stavu už přes patnáct let nepřístupný.

Opavskou Slezanku příští rok zbourají, uvolní místo pro bytové domy i sál

Dům loni v létě zbrzdil demolici Slezanky, na kterou již město mělo projekt. Stavba je v tak špatném stavu, že potřebuje statické zajištění, což se musí znovu vyprojektovat a celou záležitost to prodraží. Vznik nového projektu závisí i na stanovisku památkářů.

„Není dořešeno také majetkové vypořádání v části Slezanky, která nepatří městu. Dále se řeší přeložka sítí, které jsou v těsné blízkosti Slezanky,“ popsal Konečný.

Opava jedná o odkupu s vlastníky částí Slezanky, které jí nepatří, už několik měsíců. Jde o vyšší část budovy obchodního centra směrem k Ostrožné ulici. Nové bytové domy by v lokalitě Slezanky a prostoru za ní měli postavit soukromí investoři.

Slezanku v centru Opavy lze opravit. Na střeše by vznikla relaxační zóna

Slezanku koupil v roce 2008 opavský magistrát za více než čtvrt miliardy korun. Ve spolupráci s developerskou společností město v lokalitě plánovalo obchodní centrum, ze záměru ale sešlo a v roce 2017 Opava developerskou společnost dalšími více než 28 miliony korun musela vyplatit.

Celou dobu město řeší, jak se Slezankou naložit. Betonová budova v historickém jádru je z velké části prázdná. Ve hře byl její prodej, pronájem nebo přestavba, vzniklo i několik architektonických studií.