O podobě mrakodrapu v centru Ostravy rozhodnou světoví architekti

  16:24
O konečné podobě plánovaného mrakodrapu v oblasti Nové Karoliny v centru Ostravy zřejmě rozhodne mezinárodní architektonická soutěž. Zástupci ostravské společnosti RT Torax, která vlastní pozemek v sousedství Frýdlantských mostů, oznámili, že se přihlásilo pět architektonických studií.

Původní předběžná vizualizace plánovaného ostravského mrakodrapu, který by se stal nejvyšší budovou České republiky. Jeho podoba se určitě změní. V popředí známá věž Nové radnice. | foto: RT Torax

„Tato studia projektují stavby ve světových metropolích a s architektonickými soutěžemi tohoto formátu mají bohaté zkušenosti,“ uvedl mluvčí RT Torax Jindřich Vaněk s tím, že podle schválených pravidel nelze jména studií do vyhlášení výsledků zveřejnit.

Prvotní předběžná představa o hmotě budoucí novostavby.

Známo je však složení poroty odborníků, kteří návrhy doručené do uzávěrky 5. února budou posuzovat. Předsedou členové zvolili profesora Michala Sedláčka, jenž v minulosti působil jako ředitel Kanceláře architekta města Brna a má s podobnými soutěžemi zkušenosti.

„Chceme v Ostravě postavit stavbu světového formátu a velice se těšíme na návrhy, které nás k tomuto cíli posunou,“ řekl zakladatel společnosti RT Torax Tomáš Häring.

Dodal, že vybraná zahraniční studia a renomovaní architekti v porotě jsou pro investora zárukou, že soutěž bude mít vysokou úroveň.

Ostrava prodala pozemky pro nejvyšší mrakodrap v zemi. Bude mít 60 pater

Už 5. prosince se koná pracovní setkání za účasti studií, poroty, dalších odborníků a zástupců města. „Rozvoj Nové Karoliny patří mezi dlouhodobé priority vedení města a projekt výškové budovy je dalším významným krokem,“ konstatoval primátor Ostravy Jan Dohnal.

25. května 2023

Autor: