Zdena Werichová (1906–1980) zanechala klobouk v Novém Jičíně ve 30. letech minulého století. „Ví se jen to, že tehdy s manželem jeli do blízké Kopřivnice pro novou tatrovku a ve městě se zastavili,“ poznamenal historik Muzea Novojičínska Radek Polách. Přesné datum, ani okolnosti ponechání klobouku nejsou známy.
Nejspíše ho však darovala místnímu ochotnickému spolku, protože později se stal součástí kostymérny novojičínského Beskydského divadla.
Tam zůstal až do 80. let, kdy se před dlouholetou rekonstrukcí divadla likvidovala část kostýmního fondu. „Na poslední chvíli byl klobouk zachráněn před vyhozením na skládku naším bývalým zaměstnancem,“ přiblížil Polách.
Od něj nedávno získalo klobouk do sbírky muzeum a nyní se skví v domě, které město přebudovalo na Návštěvnické centrum s kavárnou, prodejnou klobouků, kloboučnickou expozicí a připomínkou toho, že právě v tomto domě na náměstí v roce 1790 zemřel slavný rakouský vojevůdce Ernst Gideon Laudon.
Nový Jičín je vnímám jako město klobouků kvůli přítomnosti továrny na klobouky, zkráceně Tonak. Ten v roce 1799 založila továrnická dynastie Hückelů, což byl největší a nejznámější výrobce, který dodával klobouky na císařský dvůr i do celého světa. Kloboučníků však bylo ve městě a v okolí více.
Kromě Návštěvnického centra je expozice klobouků také přímo v Muzeu Novojičínska v Žerotínském zámku, kde mají i pokrývky hlavy významných osobností, například T. G. Masaryka, Františka Palackého nebo Jana Nerudy.