V přístavbě Beskydského divadla praskají příčky, objekt zpevní ocelová lana

  7:16
Zatímco historická budova Beskydského divadla v Novém Jičíně, kdysi Německého spolkového domu, nemá výraznější problémy, její přístavba z konce socialismu se potýká s řadou neduhů.

Přístavba Beskydského divadla v Novém Jičíně má dlouhodobé statické problémy. | foto: Marie Machková, MěÚ Nový Jičín

„V části přístavby se prohýbají železobetonové desky, v důsledků čehož praskají příčky a ohrožují rozvody sítí. Statici rozhodli o nutnosti rekonstrukce,“ popsal ředitel divadla Pavel Bártek.

Už v minulosti se v přístavbě řešily například četné praskliny ve zdech, nyní však budou opravy ještě rozsáhlejší a narušenou statiku by měly definitivně vyřešit. „Práce potrvají do konce listopadu,“ konstatovala novojičínská mluvčí Marie Machková.

Za zhruba 17,5 milionu korun stropní desky zpevní ocelová lana, kvůli tomu se musejí vybourat všechny příčky a demontovat část divadelní techniky.

Lana svážou konstrukce v prostorách malé scény, kulisárny, kanceláří a služebního bytu, částečně zasáhnou i hlavní jeviště.

„Po dodatečném zesílení stropních desek budou vystavěny nové příčky, rozvody elektřiny, vody, klimatizace a topení,“ přiblížil Michal Hub z odboru rozvoje a investic.

Budova na nynější Divadelní ulici vznikla v roce 1886 podle návrhu vídeňského architekta Otto Thiemanna a v Novém Jičíně se stala centrem tehdy většinového německého spolkového života.

Od konce 2. světové války a po odsunu německého obyvatelstva objekt využívají divadelníci.

V roce 1984 pak začala osm let trvající rekonstrukce, při které byly zničeny cenné interiéry. Současně přibyla moderní přístavba, přičemž při jejím hodnocení nešetřil kritikou ani herec a architekt David Vávra ve svém televizním cyklu Šumná města. „Během perestrojkové přestavby byla původní zdobnost napadena infekcí žloutenky kulturních domů,“ komentoval například barvu hlediště.

Autor: