Ostravská Nová radnice bude kulturní památkou. Je největší radnicí v zemi

  15:36
Nová radnice, jedna z dominant Ostravy, se od 1. července stane oficiální součástí českého kulturního dědictví. Bude totiž zapsána do seznamu národních kulturních památek. Objekt postavený v druhé půlce 20. let minulého století je mimořádný svou monumentalitou i cenným interiérem.

Současná podoba Prokešova náměstí s radniční věží. Naposledy přibyla v roce 1999 socha modrookého Ikara s fontánou. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Unikátní budova byla otevřena veřejnosti 28. října roku 1930. Vzbuzovala významnou kritiku, přitom ale veřejnosti slouží dodnes a má co nabídnout,“ říká Jan Dohnal, primátor Ostravy. Ostravský magistrát v budově stále úřaduje.

Nová radnice byla vybudována v letech 1925 až 1930. Vyprojektoval ji brněnský architekt Vladimír Fischer a postavili ostravští stavitelé František Kolář a Jan Rubý, interiéry navrhl známý ostravský architekt Karel Kotas. Náklady na stavbu přesáhly 50 milionů korun.

„Díky monumentálním dimenzím, 7 200 metrům čtverečním zastavěné plochy a 187 000 metrům krychlovým obestavěného prostoru, se tato stavba stala největší radnicí v republice a tento primát drží dodnes,“ říká ostravský archivář Jozef Šerka.

Symbol Ostravy slaví devadesátiny. Nová radnice s věží se nerodila lehce

„Z dálky nepřehlédnutelnou dominantou je její 86 metrů vysoká věž, uvnitř je zase unikátní technická památka, dodnes funkční výtah páternoster,“ dodává Šerka s tím, že stavba radnice byla triumfem své doby a předznamenala architektonický rozvoj města.

Radnice mimo jiné obsahuje také cenný interiér, který zdobí díla grafika Emanuela Hrbka, artefakty sochařů Josefa Axmanna, Rudolfa Březy a Václava Hynka Macha.

25. července 2023

Význam udělení statusu národní kulturní památky může mít dopad i na současný rozvoj města.

„Ať po turistické stránce, tak třeba tím, že při případné opravě, ke které tak jako tak jednou musí dojít, můžeme žádat o vyšší finanční dotace z fondu pro národní památky. V současnosti je ale budova radnice ve velmi dobrém technickém stavu,“ dodává primátor města.

Nová radnice v Ostravě.

Nová radnice v Ostravě.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: