Nová huť se přejmenovala na Liberty, majitel slíbil novou ocelárnu

  9:06
Po Nové huti, Ispatu nebo ArcelorMittalu má největší hutní závod v České republice nové jméno. Oficiálním přejmenováním v úterý završil proces převzetí firmy nový vlastník, společnost Liberty Steel. Ostravská huť se tak nyní jmenuje Liberty Ostrava.

Kdysi Nová huť, Ispat nebo ArcelorMittal se nyní jmenuje Liberty Ostrava. | foto: ČTK

Britská firma ostravskou huť koupila poté, co ji společně s dalšími společnostmi nabídl její původní majitel ArcelorMittal.

Prodejem části majetku totiž před časem podmínila svůj souhlas s koupí ocelárny v italské Ilvě Evropská komise.

„Ostravská huť má strategickou pozici,“ řekl generální ředitel Liberty Steel Jon Bolton. „Chceme zde proto stabilizovat výrobu a poté ji významně navýšit, abychom využili i volnou kapacitu finální výroby,“ doplnil.

O investicích bude jasno za měsíc

Jak přesně chce nový majitel avizovaného rozvoje firmy dosáhnout, zatím není jasné. Už při převzetí firmy společnost Liberty avizovala, že detaily o dalších krocích zveřejní poté, co si vypracuje vlastní analýzu. Na tu si firma vyčlenila sto dnů.

„Analýzu budeme mít připravenu příští měsíc, pak můžeme být konkrétnější,“ řekl Sanjeev Gupta, majitel Liberty Steel.

„V současnosti víme o investicích za zhruba 100 milionů eur, k tomu máme připraveny prorůstové projekty, které připravujeme právě v chystané analýze. Jedním z takových projektů je právě modernizace ocelárny,“ zmínil.

Nová ocelárna je pro ostravskou huť nutností, stávající provoz už naráží na hrany životnosti.

Odboráři doufají v zachování zaměstnanosti

Součástí slavnostní změny názvu byl i podpis memoranda s ministerstvem průmyslu. Ten navázal na podpis dohody s odbory z minulého týdne. Od té si odboráři slibují udržení pracovních míst.

„Je to příslib ze strany vlády i nového majitele, že tady bude zachována zaměstnanost i do budoucna,“ komentoval podpis memoranda odborový předák Roman Bečica.

„Věřím, že se situace na trhu zlepší, že se zlepší ceny výrobků a nebude potřeba pracovní místa rušit,“ dodal.