Ruské Noční vlky po roce opět suplují čeští přívrženci, vyrazili z Ostravy

  12:36,  aktualizováno  13:35
Tradiční jízda kontroverzního ruského motorkářského klubu Noční vlci po památnících konce 2. světové války se letos koná jen za účasti českých příznivců. U Památníku osvobození v ostravských Komenského sadech bylo dopoledne jen asi třicet motorkářů, ponejvíce z Brna. Rusové zůstali doma prý kvůli koronavirovým opatřením.

Noční vlci přijížděli každoročně, jejich Jízda vítězství však vyvolávala rozporuplné reakce. Poprvé ve stínu koronavirové pandemie chyběli loni a stalo se tak i letos, účast na zahájení akce proto byla mnohem menší. 

„Ruští vlci zůstali doma, takže je nyní nahrazujeme my. A plánujeme projet celou republikou, nyní míříme do Brna a pak až do Prahy,“ poznamenal spoluorganizátor David Sýkora z české odnože Nočních vků, kteří na sobě měli kožené kombinézy s nápisy v azbuce Noční vlci Evropa a Rusko.

Upozornil však, že v žádném případě nejsou přívrženci Ruska. „Jen ctíme válečné oběti a tady nás prostě osvobodila Rudá armáda,“ podotkl Sýkora. 

Na dotaz iDNES.cz, jak moc letošní ročník Jízdy vítězství ovlivnily současné napjaté vztahy mezi Českou republikou a Ruskem, Sýkora odpověděl: „Jestli narážíte na Vrbětice, tak to ještě není vyšetřené, ale nám jako patriotům se nelíbí, kdyby jakákoliv země tyhlety věci dělala na našem území.“

Pietní akt v Ostravě nedoprovázel žádný incident, jen několik mladých mužů se postavilo k památníku s protestním transparentem, po chvíli však odešli.

Akce se celkem zúčastnilo asi sto lidí. Mezi nimi byl i generální konzul Ruské federace v Brně Alexandr Kalačev, který však s českými novináři kvůli nemožnosti kvalitního překladu odmítl hovořit.

Zastoupil ho honorární konzul Ruské federace v Ostravě a někdejší ostravský primátor Aleš Zedník. „Letos nejde o žádné organizované setkání. Položíme s panem generálním konzulem kytici tady u centrálního mauzolea. Pak pojedeme navštívit další památníky v okolí,“ řekl Zedník.

Armádní veterán: Fandil jsem vždycky Rusům

Přišlo i několik mladých účastníků, někteří dokonce v uniformě Rudé armády. Nechyběli ani armádní veteráni, nikoli aktivní účastníci osvobození Ostravska. Těch žije už jen velmi málo, navíc ve věku přes devadesát let.

„Já měl na konci války šest let, takže si pamatuju, jak nás na Vysočině Rudá armáda osvobodila,“ řekl plukovník ve výslužbě František Mareš, který podotkl, že v armádních službách byl od svých patnácti let.

V současném česko-ruském sporu má jasno. „Fandil jsem vždycky Rusům, jsou to Slované a ne nějací potatarčenci odněkud z Ameriky. Tu nenávidím, hrůza, no.“

Jak připomněla ČTK, ruští Noční vlci několik let pořádají jízdy Evropou do Berlína u příležitosti výročí konce druhé světové války. Některé země tyto výpravy považují za provokaci a hodnotí je jako bezpečnostní riziko. Vůdce spolku Alexandr Zaldostanov je na sankční listině USA i EU za podporu ruské anexe Krymu.

Autor: