Rušit noční klid může letos v Ostravě přes 40 akcí, exprimátor chtěl omezení

  11:16
Až dvaašedesát nocí může být letos v Ostravě bouřlivých. Organizátoři dvaačtyřiceti akcí totiž dostali výjimku z vyhlášky o nočním klidu. O nové podobě městské vyhlášky se však poměrně bouřlivě jednalo.

Největší hudební festivaly Beats for Love a Colours of Ostrava mají z nočního klidu výjimky, ale v budoucnu to nemusejí mít jisté. | foto: Beats for Love

„Určili jsme dvaačtyřicet společenských, kulturních a sportovních akcí, jejichž organizátoři nemusí po dobu dvaašedesáti nocí, během nichž se tyto mítinky budou konat, respektovat noční klid. Je to obdobný počet nocí jako v předešlých dvou letech,“ uvedla náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová.

Ovšem schválení novelizace městské vyhlášky o nočním klidu předcházela na včerejším jednání zastupitelstva poměrně bouřlivá diskuse.

„Z výjimky se udělalo pravidlo“

Opozice, konkrétně exprimátor Tomáš Macura a bývalá náměstkyně Zuzana Bajgarová, byli proti. „V minulosti jsme se dohodli, že vícedenní akce mohou mít výjimku v nočním klidu, ale maximálně v délce tří dnů. Jen výjimečně jsme udělovali dny čtyři. Teď se z výjimky udělalo pravidlo,“ argumentoval Macura, jemuž se nelíbilo, že dvěma největším festivalům - Colours od Ostrava a Beats for Love - bylo umožněno rušit noční klid po čtyři dny.

„Hluková zátěž by se měla snižovat,“ konstatoval Macura.

„Při výběru jsme se mimo jiné zaměřili také na to, že jsme porušení hluku v danou noc nepovolili organizátorům v celém obvodě, kde se akce bude konat, ale snažili jsme se vymezit oblast, která bude hlukem zasažena,“ uvedla Baránková Vilamová.

Kam s velkými festivaly?

Tím podle ní chtějí zastupitelé eliminovat možnost, že by ve stejný den uspořádal akci ještě někdo další na opačném konci obvodu, což se v minulosti údajně běžně stávalo.

„Výjimku dostali jen organizátoři tradičních akcí, kteří je v Ostravě v posledních deseti letech uspořádali alespoň pětkrát, a podstatné bylo i to, co tyto akce Ostravě přinášejí,“ doplnila náměstkyně.

V případě festivalů v Dolních Vítkovcích zastupitelé napříč politickým spektrem připustili, že časem budou muset řešit otázku, kde se tyto festivaly budou konat. Aktuálně však nikdo alternativní areál nenavrhl.

10. července 2023

Autor: