Pyrotechnici na Opavsku zlikvidovali německou pumu. Evakuovala se celá obec

  10:58,  aktualizováno  15:12
Policejní pyrotechnici v sobotu odpoledne zlikvidovali na Opavsku nevybuchlou leteckou pumu. Kvůli řízenému odpalu se muselo ze svých domovů evakuovat zhruba 300 obyvatel obce Sosnová. Dopoledne policisté s hasiči prošli 120 rodinných domů. Munici nalezl v pátek odpoledne hledač kovů.

„Likvidace munice proběhla a pyrotechnici prohlédli místo exploze. Občané se mohou vrátit do svých domovů,“ řekla iDNES.cz krajská mluvčí policie Pavla Jiroušková.

Už dopoledne policejní pyrotechnik uvedl, že nalezená munice je nevybuchlá letecká puma německé výroby o hmotnosti 250 kilogramů.

„Od toho se odvíjí ohrožený prostor, který se musí evakuovat, aby mohly být prováděny přípravy a následně řízený odpal této munice,“ sdělila Policie ČR na Twitteru.

Hledač informoval policii o svém nálezu v pátek odpoledne. V sobotu dopoledne policisté informovali samosprávu a začala evakuace téměř celé obce.

„Evakuace probíhá v perimetru kilometr a půl od nálezu, v něm žije 300 až 350 obyvatel,“ popsala dopoledne Jiroušková. 

Po poledni policie uvedla, že společně s hasiči prošla 120 rodinných domů. Většinou v nich nikdo už nebyl, protože lidé vyslechli výzvu starosty v místním rozhlase. Evakuovali tak padesátku zbylých obyvatel. 

Většina evakuovaných byla u svých známých. Zbylí byli v kulturním domě ve Velkých Heralticích. 

Největší evakuace se odehrála v roce 2015

Na Opavsku se během války odehrávaly těžké boje. Pozůstatky po nich v podobě nevybuchlé munice tam jsou nacházeny podle ČTK poměrně často hlavně při výkopových nebo zemědělských pracích.

Například v roce 2018 našli dělníci nevybuchlou leteckou pumu při výkopových pracích u zámku v Hlučíně. Z okolí se tehdy evakuovalo téměř 300 lidí a policisté uzavřeli frekventovanou silnici I/56 spojující Ostravu s Opavou.

Největší podobný zásah posledních let se uskutečnil v březnu roku 2015 na sídlišti v Opavě - Kateřinkách. Kvůli nevybuchlé německé letecké pumě, kterou nalezli dělníci při výkopových pracích, se na déle než čtyři hodiny evakuovalo na 700 lidí.

Autor: