Ministerstvo vnitra kritizuje bohumínské byty jen pro „slušné lidi“

  17:38
Tahanice o podobu uzavírání nájemních smluv v městských bytech v Bohumíně mezi místní radnicí a ministerstvem vnitra se přehoupla do dalšího kola. Ministerstvo, podle nějž jsou některé podmínky diskriminační, zaslalo městu další výzvu k jejich odstranění.

ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Úředníkům z vnitra vadí podmínky, které vyřazují z účasti na licitacích o byty problémové osoby. Zájemce nesmí mít dluh vůči městu a nesmí pobírat opakující se dávky hmotné nouze. „Ministerstvo vychází z podnětu veřejného ochránce práv, který shledal zásady pro sjednávání nájemních smluv v možném rozporu se zákonem. Nyní proto vedeme s městem dialog o dobrovolné nápravě těchto zásad,“ sdělila mluvčí ministerstva Hana Malá.

Radnice však v zásadních bodech ustoupit nehodlá. Důvodem je ochrana nájemníků před nepřizpůsobivými občany. „V minulosti jsme se opakovaně přesvědčili o tom, že uzavření smlouvy s člověkem, který má dluhy a nepracuje, generuje pouze problémy,“ vysvětlil starosta Bohumína Petr Vícha.

Pravidla pro získání městského bytu platí v Bohumíně už asi dvacet let. Ministerstvo vnitra se jimi zabývá od roku 2019. „Po celou dobu trváme na tom, že nikoho nediskriminujeme. V odůvodněných případech mohou lidé, kteří námi stanovené podmínky nesplňují, požádat o udělení výjimky či o mimořádné přidělení bytu,“ doplnil starosta.

Pokud ani tak zájemce neuspěje, může se obrátit na místní pobočku Armády spásy. „Od města máme k dispozici třicet bytů, pokud někdo výběrovým sítem neprojde, může přijít k nám. Když se nájemník osvědčí, může získat na byt i nájemní smlouvu,“ řekla Marcela Stryjová z bohumínské Armády spásy.

Město nyní dokončuje upravenou verzi zásad pro sjednávání nájemních smluv, která má začít platit od 1. července. „Ve sporných bodech ale neustoupíme,“ podotkla mluvčí radnice Jana Končítková.

„Pokud město nápravu nezjedná, bude zahájeno správní řízení za účelem pozastavení výkonu části zásad, které byly shledány v rozporu se zákonem,“ nastínila mluvčí vnitra Malá.