Moravskoslezské nemocnice kvůli covidu opět omezují návštěvy

  8:32
Několik nemocnic v Moravskoslezském kraji vyhlásilo plošný zákaz návštěv a další se k tomu chystají. Důvodem je narůstající počet lidí nakažených koronavirem i pacientů hospitalizovaných s onemocněním covid-19.

Jako první v kraji zakázala návštěvy Karvinská hornická nemocnice (na fotografii). Záhy se začala přidávat další zdravotnická zařízení v regionu. | foto: Karvinská hornická nemocnice

Jako první uzavřela areál pro návštěvy Karvinská hornická nemocnice. „Plošný zákaz návštěv jsme vyhlásili v pondělí,“ sdělil ředitel zařízení Tomáš Canibal.

Od úterý pak platí plošný zákaz návštěv až do odvolání i v Městské nemocnici Ostrava a její Léčebně dlouhodobě nemocných v Radvanicích. Všude ale platí výjimky.

„Zákaz se netýká otců u porodu. Navštívit mohou blízcí také pacienty v terminálním stadiu onemocnění nebo s omezenou svéprávností. Návštěvy dětí jsou povolovány jen po dohodě s ošetřujícím personálem,“ uvedla mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská.

Podotkla, že důvodem opatření je zhoršující se epidemiologická situace. „Aktuálně hospitalizujeme dvanáct pacientů v covidové stanici, kterou jsme zřídili místo oddělení geriatrie F. Další čtyři pozitivní jsme zachytili v naší léčebně dlouhodobě nemocných při preventivním testování nařízeném ministerstvem zdravotnictví,“ popsala Vojkovská situaci v ostravské městské nemocnici. 

Nemocnice v úterý otevřela už druhou covidovou stanici na chirurgickém oddělení E. Obě stanice mají celkem 27 lůžek.

Ještě v úterý vyhlásila zákaz návštěv i Městská nemocnice v Odrách na Novojičínsku. Od středy platí stejné opatření v dalších pěti městech: Bílovci, Bohumíně, Frýdku-Místku, Havířově a Českém Těšíně.

Pomohou i tablety

„Netěší nás to, ale protože náš kraj i okres patří k nejzasaženějším ve výskytu covidu, vyhlašujeme od středy zákaz návštěv, abychom snížili rizika zavlečení nákazy na oddělení a následně jejich uzavírání,“ uvedl ředitel havířovské nemocnice Norbert Schellong.

Podotkl, že možné jsou jen návštěvy dětí, pacientů v terminálním stadiu onemocnění či přítomnost blízké osoby při porodu a jiné závažné výjimky. 

Návštěvníci se ale budou muset podrobit antigennímu nebo PCR testu. „Dlouhodobě hospitalizovaným lidem se budeme snažit zajistit kontakt s rodinou alespoň online prostřednictvím tabletů, které jsou na oddělení k dispozici,“ dodal ředitel Schellong.

A rozhodnutí v úterý padlo i ve Fakultní nemocnici Ostrava, největším zdravotnickém zařízení v kraji, kde včera leželo 26 covidových pacientů. O většinu z nich pečoval personál infekční kliniky včetně tamní jednotky intenzivní péče. Ale tři lidé ve vážném stavu byli na ARO.

Do fakultní nemocnice na návštěvy už jen dnes

„S ohledem na zhoršující se situaci bude ve fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě i v naší LDN v Klokočově na Vítkovsku platit zákaz návštěv od čtvrtka 21. října,“ sdělila mluvčí zařízení Petra Petlachová.

V dalších nemocnicích, kde covidoví pacienti nejsou nebo jich je málo, situaci zatím sledují a opatření přijmou, až se situace zhorší. Například Slezská nemocnice Opava předpokládá, že zakáže návštěvy od pondělí 26. října. Někde ale platí částečná omezení a většina nemocnic žádá potvrzení o negativním testu, očkování či prodělané nemoci.

„Návštěvy jsou u nás zatím povolené, ale jen při předložení některého z požadovaných dokladů. Lidé musí mít certifikát o očkování starší dvou týdnů nebo potvrzení lékaře o prodělání nemoci covid-19, kdy od prvního pozitivního testu neuplynulo více než 180 dní, případně doklad o negativním testu. PCR test nesmí být starší než sedm dnů a antigenní test platí maximálně 72 hodin. Z dokladů musí být patrné, kdo test provedl. A návštěvník nesmí jevit žádné známky onemocnění,“ vylíčila mluvčí Nemocnice Třinec Irena Sikorová Nožková.

Všech pět nemocnic holdingu Agel v regionu ještě včera dopoledne hlásilo, že zatím plošný zákaz návštěv nevyhlašují. Omezení ale platila v Podhorské nemocnici na Bruntálsku i v Českém Těšíně, kde umožňovali návštěvy jen po předchozí dohodě s personálem a při splnění hygienických povinností jako v jiných nemocnicích. 

Odpoledne ale i vedení českotěšínské nemocnice rozhodlo jinak. „Od 20. října tam bude platit zákaz návštěv,“ uvedl mluvčí Agelu Adam Knesl.