iDNES.cz

Nemocnice v Havířově zavedla unikátní čištění ozonem, přidávají se další

  9:16
Havířovská nemocnice začala jako první v zemi využívat stropní generátory ozónu (Ozon Cleaner up) a dvě ozonizační mobilní jednotky (Ozon Cleaner Masks) pro dezinfekci oblečení. Zařízení likvidující viry, pachy a plísně vyvinula ostravská firma HealthCity.

Stropní generátory slouží k dezinfekci pacientských boxů na jednotkách ARIM, havířovští zdravotníci jej využívají i na porodním oddělení a u pacientských pokojů na většině lůžkových stanic. 

Nemocnice jich má momentálně nainstalovaných 45. Po jejich zapnutí musí lidé do minuty opustit místnost, ta je pak důkladně vyčištěna vypuštěným ozonem.

„Například vyčištění standardního lůžkového pokoje touto technologií trvá zhruba 30 až 40 minut, pak se jen vyvětrá a pokoj je připraven pro pacienty,“ řekla mluvčí nemocnice Irma Kaňová. Proces se dá v případě potřeby i urychlit. 

Mobilní jednotky Ozon Cleaner Masks připomínají svým vzhledem velké automatické pračky a takto jim i tamní nemocniční personál říká. 

Dvě „ozonové pračky“ v nemocnici využívají zejména pro dezinfekci oblečení a obuvi pacientů, které přijímají k hospitalizaci. „Jedna jednotka je umístěna na urgentním příjmu, druhá na infekčním oddělení,“ zmínil provozně-technický náměstek nemocnice Petr Baránek. 

Mobilní jednotky dokážou velmi rychle zbavit oblečení živých organismů i zápachu. „Může se tedy poté bezpečně po dobu hospitalizace uložit do centrální šatny pacientů,“ řekl za dodavatelskou firmu specialista Patrick Gillar.

Obě nová zařízení jsou podle hygieničky nemocnice velkou pomocí, spoléhat jen na ně ale personál nemůže.

„Vyhláškou máme stanoveno, jak často a jakým způsobem máme různé prostory dezinfikovat, zařízení tedy slouží jako doplňková dezinfekce. Pomůze nám ke zlepšení dezinfekce opomíjených nebo obtížně dostupných míst. Přínosem je zlepšení mikrobiologické čistoty prostředí nejen na pokojích po hospitalizaci běžných pacientů, ale obzvlášť pacientů ve zvýšeném hygienickém režimu, který se týká např. pacientů s Covid-19, MRSOU, nebo multirezistentními kmeny bakterií a podobně,“ sdělila Lenka Vidmochová. 

Pořízení unikátní technologie stálo přes dva miliony korun, havířovské nemocnici, která ji začala využívat jako první v Česku, na investici přispěl kraj coby zřizovatel. Zájem projevily i další krajské nemocnice, v současnosti tam jsou zařízení také instalována. 

Hlásí se i soukromá zařízení. „Věřím, že by to v rámci Česka měl být jednou standard,“ podotkl ředitel Nemocnice s poliklinikou v Havířově Norbert Schellong.

Autor:
zpět na článek