Odmítla jsem hajlovat, tak mě soudí, řekla aktivistka Lisková. Dostala podmínku

  12:48
Okresní soud v Ostravě řešil případ aktivistky Nely Liskové. Obžaloba ji viní z podněcování k nenávisti vůči skupině osob a omezování jejich práv a svobod. Na sociální síti se podle obžaloby manipulativně vyjadřovala k Pirátům, muslimům či homosexuálům a vyzývala k „deukrajinizaci a denacifikaci“ Česka. Lisková vinu odmítla s apelem na právo mít jiný názor. Soud jí vyměřil osmiměsíční podmíněný trest. Musí také smazat účet na sociální síti.

U soudu dnes Lisková hned na začátku jednání vinu odmítla. „Rozhodně se necítím vinna. Nemám nic proti obyčejným Ukrajincům, to jsem mohla lépe specifikovat, ale proti těm, kteří propagují a nezasahují proti banderovcům, Azovu a podobným organizacím,“ uvedla.

Hájí se svobodou slova. „Doufala jsem, že u nás platí ústava, která zaručuje mít oponentní názor. Nejsem v nenávisti proti žádné skupině obyvatelstva,“ řekla. Poukazovala například na to, že pobývala poměrně dlouho v Doněcké oblasti, stejně tak v arabské zemi a její prarodiče skončili v Osvětimi. „Takže se mě vše okolo symbolů nacismu velmi dotýká.“

Tvrdila také, že i ona sama dostává velké množství vulgárních příspěvků. „Když někdo, například ministři, řeknou něco proti Rusku, třeba se fotí pod plakátem Putina v pytli na mrtvoly, tak to je v pořádku, ale ze mne chcete udělat exemplární případ,“ hájila se. Zmínila také například starostu Prahy – Řeporyjí Pavla Novotného.

Její advokát Luděk Růžička, který dříve zastupoval například Patrika Tušla a Tomáše Čermáka, žádal osobní výslech Pirátů Ivana Bartoše a Olgy Richterové. Také žádal výslech Jaromíra Štětiny, soudce to ale odmítl s tím, že to pro posouzení trestních činů není nutné.

„Obrazně řečeno jsem u soudu proto, že jsem odmítla hajlovat,“ uvedla Lisková v závěrečné řeči. Dodala, že ze strany Pirátů to bere jako mstu. „Jako zneužití jejich dočasné politické moci,“ konstatovala.

Soud jí vyměřil trest na osm měsíců s podmíněným odkladem na dva roky. Hrozila jí sazba šest měsíců až tři roky vězení.

Lisková musí také smazat svůj účet na sociální síti X. „Není to politický proces. Jste tady, protože jste sdílela nenávistné příspěvky. O vině není pochyb. Příspěvky mohly ve čtenářích vyvolat nenávist, což se také podařilo,“ řekl soudce.

Lisková bude stíhána. Podněcovala k nenávisti, vyzývala k denacifikaci Česka

Lisková se ještě v soudní síni odvolala. „Odpovídá to politickému soudnímu procesu, já jsem ani jiný rozsudek neočekávala. Je to na politickou objednávku,“ komentovala verdikt.

Státní zástupce Jiří Barč si ponechal lhůtu k odvolání. S rozsudkem ale vyjádřil spokojenost. „Odpovídá závažnosti spáchané trestné činnost,“ konstatoval.

Nela Lisková na sociální síti například v loňském příspěvku doprovodila snímek ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského slovy: „Doufám, že každý, kdo podporuje tuto nacistickou zrůdu a jeho stoupence, ponese plnou zodpovědnost. Deukrajinizace a denacifikace ČR, to bude náš úkol.“ Následně na Facebooku uvedla, že se pouze vyjádřila k Zelenskému a má právo na svůj vlastní politický názor.

Několik lidí ze soudní síně odešlo

Na adresu Pirátů podle obžaloby zase uvedla, že jsou zločineckou organizací: „Dosud jsem za největší lidský odpad považovala ODS, KDU-ČSL, TOP09 a ČSSD. Ale Piráti tyto lidské zrůdy překonali v rekordní době.“

Soudnímu jednání přihlíželo takřka dvacet lidí. Nijak výrazně se neprojevovali až do doby, kdy soudce uvedl, že Volodymyr Zelenskyj byl zvolen svobodně a demokraticky. Nato se ozval smích a soudce pohrozil, že některé nechá ze síně vyvést.

„Radši půjdu sám, to je hrozné, co se tady děje. Kolik jste za to dostal?“ prohlásil jeden muž. Nakonec odešlo asi pět lidí. „To se nedá poslouchat, katastrofa,“ komentovala jedna z žen.

Nela Lisková byla v minulosti členkou ČSSD, později SPD, vedla spolek Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky a vydávala se za honorární konzulku Doněcké oblasti.

Tuto oblast na Ukrajině dnes částečně ovládá Rusko, které Ukrajinu napadlo. Spolek byl v roce 2017 kvůli nezákonné činnosti zrušen soudem.

Lisková například také v roce 2022 prohrála soud s Pirátkou Olgou Richterovou, která na Liskové vysoudila za nepravdivé tvrzení padesát tisíc korun jako odškodnění.

Autoři: ,