Táta nandu běhá v ostravské zoo kolem mláďat. Matky se do výchovy nezapojují

  13:34
O deset mláďat se nyní v ostravské zoologické zahradě stará samec nandua pampového. Matky se totiž do odchovu nijak nezapojují, dokonce jsou od samce s mláďaty oddělené. Samce získala Zoo Ostrava letos z Olomouce.

O deset mláďat nandua pampového se v ostravské zoo stará samec. (20. května 2024) | foto: Zoo Ostrava

„Péči o potomky obstarává výhradně samec. Ten se páří s více samicemi, které pak snášejí vejce do jednoho hnízda. Samec snůšku inkubuje 35 až 40 dní. Následně pak o mláďata pečuje do stáří asi šesti měsíců. Vodí je a střeží, potravu si od prvních dní obstarávají mláďata sama,“ popsala mluvčí zoo Šárka Nováková.

Samec, kterého získala ostravská zahrada na začátku letošního roku ze Zoo Olomouc, zasedl na osmnáct vajec od pěti samic.

O deset mláďat nandua pampového se v ostravské zoo stará samec. (20. května...

Podle mluvčí se z vajec vylíhlo deset mláďat, jedno se nevyklubalo a zbytek byl neoplozený. Samce s mláďaty mohou návštěvníci pozorovat naproti výběhu lvů.

Nandu pampový je nelétavý pták, který žije v jihoamerických pampách v místech s vysokou travní vegetací, ale i na okrajích lesů. Patří mezi výborné běžce.

„Dokáže utíkat rychlostí až 60 kilometrů v hodině. Křídla používá při běhu k udržování rovnováhy nebo když chce prudce změnit směr, případně zastavit,“ doplnila mluvčí.

3. března 2020

Autor: