Náměstí SNP v Ostravě se promění, má se stát místem k setkávání

  16:32
Náměstí SNP před kulturním domem Akord v městské části Ostrava-Jih čeká proměna. Architekti z něj chtějí vytvořit místo k setkávání a přátelskému posezení.

Vizualizace plánované budoucí podoby náměstí SNP v Ostravě-Jihu (5. dubna 2024) | foto:  Studio MAAUS

Urbanistickou studii, jež bude podkladem pro následnou rekonstrukci, zpracovali architekti studia MAAUS ve spolupráci s Městským ateliérem prostorového plánování a architektury (MAPPA).

„Cílem je propojit dnes samostatné části náměstí rozdělené Čujkovovou ulicí na dvě zcela odlišné plochy,“ popsal ředitel MAPPA Ondřej Vysloužil. „Proto navrhujeme vozovku v úrovni náměstí vyvýšit tak, abychom obě části propojili,“ objasnil s tím, že by tam mělo dojít jak ke zklidnění dopravy, tak k bezpečnějšímu pohybu chodců.

„Na náměstí by nikdo neměl parkovat“

Další vyvýšení náměstí plánují architekti před kulturním domem. „Chceme zrušit nevzhledná schodiště do Akordu a nedalekých obchodů tak, že tu vytvoříme něco jako amfiteátr. Níže položený v něm zůstane jen střed dnešního parkoviště. Směrem k budovám náměstí vyvýšíme terén pomocí schodů natolik, že chodníky povedou v úrovni vstupů do objektů,“ popsal Vysloužil.

Prostor mezi schodištěm a budovami doplní stromová alej, která již dnes roste v druhé části náměstí. „Pokud stromy vysadíme i před Akord, sjednotíme dnes nesourodé náměstí i opticky,“ zdůvodnil.

Parkovací plocha před kulturním domem sice zanikne, architekti ji však chtějí nahradit parkovacími místy v prostorách dnešní tržnice, kde by časem podle nich mohl vyrůst i parkovací dům. „Myslíme si, že na tak důležitém náměstí, jakým SNP je, by nikdo parkovat neměl,“ shrnul Vysloužil.

Náměstí SNP leží v nejlidanatějším ostravském obvodu Jih, a to v části Zábřeh.

Náměstí SNP leží v nejlidanatějším ostravském obvodu Jih, a to v části Zábřeh.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: