Ve výkopu v Ostravě našli pumu z druhé světové války. Policie ji zajistila

  14:14,  aktualizováno  18:44
V sobotu dopoledne nalezl muž při výkopových pracích na zahradě rodinného domu v ostravské části Plesná munici z druhé světové války. Pyrotechnik potvrdil, že se jedná o zhruba stokilovou pumu, která je plně funkční. Policie evakuovala okolí. Pyrotechnici bombu deaktivovali a odvezli k bezpečné likvidaci jinam.

V Plesné na pozemku rodinného domu byla nalezena cca 100kg puma z 2. světové války. (20. listopadu 2021) | foto: Policie ČR- KŘP Moravskoslezského kraje

Po sedmnácté hodině pyrotechnici pumu zajistili a následně ji odvezli. Evakuovaní lidé se mohou bezpečně vrátit do svých domovů.

Policisté evakuovali 800metrový perimetr okolí nálezu. Podle policejní mluvčí Evy Michalíkové se to týkalo pár desítek lidí. „Někteří lidé odešli sami, další jsme naložili do přistavených autobusů, jiní nebyli doma,“ popsala Michalíková.

Autobus přistavili na místo hasiči. V obvodu žije zhruba 1 300 lidí a evakuace se měla podle ČTK týkala velké části z nich.

Nález pumy oznámil na tísňovou linku 158 krátce před jedenáctou hodinou muž, který na zahradě v ulici Karla Svobody prováděl výkopové práce. Oznámil, že nalez rezavý předmět, který mu připomíná munici. 

Následně policie zjistila, že se jedná o stokilovou pumu z druhé světové války. 

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Další nálezy munice v kraji

Na Opavsku a Ostravsku jsou podle ČTK podobné nálezy časté. Okolím Opavy, částí Hlučínska a Ostravska postupovali na jaře 1945 vojáci Rudé armády a jednotek 1. čs. armádního sboru. Ostravsko-opavská operace byla jednou z nejvýznamnějších vojenských bitev druhé světové války na území někdejšího Československa.

V tomto týdnu policie v kraji informovala o dvou nálezech munice z druhé světové války. V této souvislosti varuje před neodbornou manipulací se střelivem. Muž při likvidace pozůstalosti nalez munici a v krabici ji přivezl na havířovské obvodní oddělení. Přivolaný pyrotechnik zjistil, že v krabici byly malorážní munice, nábojnice a náboj 23x115 mm. Později se zjistilo, že munice nebyla nebezpečná. 

Druhý nálezce oznámil nález náboje v půdě v Havířově. Přivolaný pyrotechnik zjistil, že se jedná o německý protiletadlový náboj ráže 20 mm. Náboji chyběla aktivační část, proto nehrozilo nebezpeční výbuchu. 

Autor: