Kravaře, Rýmařov i Kopřivnice. Další moravskoslezská nádraží čeká oprava

  7:56
Dvě nádražní ostudy v Moravskoslezském kraji začaly mizet letos, další se přidají následující rok. Správa železnic plánuje proměnu například nádražních budov v Kopřivnici nebo v Kravařích na Opavsku

Vizualizace rekonstruovaného nádraží s výpravní budovou ve stanici Opava západ | foto: Správa železnic

Správa železnic (SŽ) v tomto roce dokončila proměnu zchátralé provozní budovy na výpravní objekt s pokladnami na nádraží v Havířově. Architektonicky cenná původní výpravní budova, dříve určená k demolici, se také mění, například má novou fasádu. Ta však už bude sloužit kultuře a sportu.

„Celkové náklady havířovské investice činí 157 milionů korun,“ poznamenal mluvčí SŽ Dušan Gavenda. V dezolátním stavu zůstávají v Havířově ještě nástupiště a přístup k nim.

„K dokončení projekčních prací a získání stavebního povolení by mělo dojít ve druhé polovině roku 2022, následná rekonstrukce je plánovaná na 35 měsíců,“ nastínil mluvčí SŽ.

Pokračoval s tím, že se počítá s kompletní rekonstrukci železniční stanice. „Stávající nástupiště budou plně bezbariérová, získají nové zastřešení, informační a orientační systém a mobiliář. Dojde také k rekonstrukci podchodu a jeho propojení s nástupišti novými výtahy. Přístupnost nádraží zlepší i prodloužení podchodu na druhou stranu kolejiště směrem k Šumbarku,“ vyjmenoval Dušan Gavenda.

Součástí bude také kompletní obnova kolejiště stanice a přilehlého úseku k zastávce Havířov střed, nové sdělovací a zabezpečovací zařízení a také oprava trakčního vedení a mostů.

Stanice Opava západ byla ostudou města

Na téměř sto milionů korun přijde celková oprava nádraží Opava západ. „Zatím to byla jedna velká ostuda, která městu moc dobrou reklamu nedělala,“ zmínil primátor Opavy Tomáš Navrátil.

Opravena jsou už nástupiště, nyní stavbaři pracují na výpravní budově z roku 1872.

Vizualizace rekonstruovaného nádraží s výpravní budovou ve stanici Opava západ

Stejně jako letos v Havířově chce i Opava příští rok navázat zvelebením přednádražního prostoru.

Správa železnic také dokončila opravy nádražních budov v Bohumíně, Krnově-Cvilíně, Loukách nad Olší na Třinecku nebo v Dětřichově nad Bystřicí na Bruntálsku.

Příští rok se dostane na další místa, kde se na nádražích podle stavu budov zastavil čas v socialismu.

Například Kopřivnice. „Tam plánujeme kompletní rekonstrukci výpravní budovy. Dále to bude zateplení fasády, opravy vnitřních prostor i rozvodů a přemístění zabezpečovacího zařízení,“ přiblížil kopřivnické změny mluvčí SŽ Gavenda. Úplnou proměnu čeká také nádraží v Kravařích na Opavsku. Tamní hlavní budovu čeká obnova a zateplení fasády, výměna oken i dveří, zvelebení vnitřních prostor a přemístění záchodů.

Konečné ceny zatím nejsou známé

„Bude také vytvořen nový vstup od ulice, vzniknou krytá stání pro jízdní kola a připravíme i místo pro nabíjecí stojany na elektrokola,“ vyjmenoval Gavenda.

Upozornil, že ceny těchto akcí nejsou konečné a jejich definitivní podoba se bude odvíjet od konečné smlouvy se zhotovitelem.

Úpravy různých rozsahů nádražních budov se chystají například také v Karviné, Hlučíně, Rýmařově nebo v Opavě-Komárově.

„Připravujeme i řadu menších akcí. Třeba ve Svinově upravíme pokladny, ve Studénce renovujeme vnitřní prostory a opravíme zastávky v Linhartovech na Krnovsku a ve Svatoňovicích na Opavsku,“ zakončil Gavenda.

Autor: