Mzdy pracovníků v Moravskoslezském kraji čeká boj s inflací

  10:16
Inflace bude v příštím roce snižovat hodnotu platů. Některé velké společnosti v Moravskoslezském kraji budou svým zaměstnancům přidávat. Nárůst mezd často zajistí kolektivní smlouva.

ilustrační snímek | foto: Alexandr SatinskýMAFRA

Až konec roku ukáže, zda si zaměstnanci firem v kraji platově polepší, či nikoliv. Záležet totiž bude hlavně na vývoji inflace.

Meziroční celkovou inflaci ve výši 4,1 procenta očekávají ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 ekonomové České národní banky. Celková roční inflace by se pak podle jejich odhadu měla zastavit na 5,6 procenta.

Podle některých ekonomů se životní náklady zvednou ještě více. A právě to rozhodne o tom, zda si zaměstnanci v letošním roce skutečně finančně polepší.

Ne ve všech firmách v kraji totiž čekají mzdové navýšení, které by očekávanou inflaci vymazalo.

Jednou z výjimek je hutní společnost Vítkovice Steel. Ta se loni dostala, po dlouhých letech, poprvé do zisku.

„Zaměstnancům porostou platy a odměny při splnění stanovených kritérií celkově až o deset procent. Společnosti se daří a díky tomu jsme mohli přistoupit k vyššímu nárůstu mezd než v minulých letech,“ vysvětlila Kateřina Nogolová, personální ředitelka Vítkovice Steel, po prosincovém podpisu dodatku ke kolektivní smlouvě.

Liberty vyplácela na konci roku odměny

Jasno už mají také v dalším ostravském hutním podniku, Liberty Ostrava. „Od ledna se všem zaměstnancům huti zvýší mzda v průměru o 6,2 procenta. V prosinci byla navíc vyplacena jednorázová odměna ve výši dvacet pět tisíc korun na pracovníka,“ informovala mluvčí Liberty Ostrava Barbora Černá Dvořáková.

Ve třetí velké huti v kraji zatím na informaci o výši mezd v novém roce čekají. „K podpisu kolektivní smlouvy má dojít v prvních dnech nového roku. V průběhu jednání se k možné podobě nebudeme vyjadřovat,“ vysvětlila mluvčí Třineckých železáren Petra Macková Jurásková.

Hyundai dává i bonusy a příplatky

Další z velkých zaměstnavatelů v kraji, společnost Hyundai, má o růstu mezd rozhodnuto už dávno. „Loni jsme uzavřeli kolektivní smlouvu na dva roky, takže už nyní víme, že od prvního dubna vzrostou naše základní mzdy v průměru o 3,9 procenta,“ konstatoval mluvčí nošovické automobilky Petr Michník.

„Skutečný nárůst mezd ovšem bude ještě vyšší, například v roce 2021 jsme zvýšili základní mzdy o dvě a půl procenta, ale celkový nárůst mezd oproti roku 2020 činí díky bonusům a příplatkům více než deset procent,“ dodal Michník.

Mzdy v automobilce Hyundai tak budou i nadále patřit mezi nejvyšší v kraji. „Výše průměrné mzdy na dělnických pozicích u nás za minulý rok přesáhne 43 650 korun,“ dodal Petr Michník.

Nárůst mezd si vyžádalo i zvýšení cen obědů

Zvýšení mezd čeká od nového roku i zaměstnance skupiny BR Group. „Ve skupině BR Group je deset výrobních firem a v každé bude přístup jiný, hlavně podle hospodářských výsledků loňského roku. Letošní navýšení mezd se tak bude v průměru pohybovat od dvou do šesti procent,“ vysvětlila mluvčí BR Group Ivana Gračková.

„Například v bolatické společnosti Conrop z divize průmyslového textilu se budou mzdy dělníků, kteří se pohybují v nižší platové hladině, zvyšovat o bezmála sedm procent. V Lanexu Bolatice, který patří do divize průmyslového textilu, zůstanou zachovány současné benefity a navíc zaměstnavatel pokryje nárůst cen obědů, jež poskytovatel stravovacích služeb zvedl o 3,2 procenta,“ dodala Gračková.

O pět procent se v letošním roce zvýší mzdy ve společnosti PKP Cargo International, zahrnující mimo jiné i někdejší OKD Doprava. K nárůstu firmu vede i nedostatek pracovníků. „Hledáme strojvedoucí, vlakvedoucí, vozmistry, vedoucí posunu, posunovače, řidiče a jiné profese. Nabízíme i mnoho zaměstnaneckých benefitů,“ vysvětlil předseda představenstva Dariusz Seliga.

Nárůst mezd chystají i menší firmy. Například Ostravské vodovody a kanalizace je navýší o čtyři procenta.