Myslivec jednou ranou zastřelil psa. Spletl jsem si ho s liškou, vysvětloval

  14:30,  aktualizováno  8. března 8:56
Policie na Opavsku vyšetřuje incident, který se minulý týden stal nedaleko Darkovic u Hlučína. Myslivec na posedu tam jednou ranou zastřelil border kolii, která byla na procházce se svými majiteli.

Nešťastná událost se stala minulé úterý okolo dvacáté hodiny, takže už za tmy. Desetiletá fenka Dixie byla sice takzvaně na volno, tedy nikoliv na vodítku, ale od majitelky nedaleko, navíc blízko cyklostezky.

„Když jsme procházeli po stezce nedaleko posedu, tak se najednou ozvala rána. Když jsem se otočila, tak Dixie už ležela v krvi,“ nedokáže se pětadvacetiletá Sabina Plačková z prožitého utrpení vzpamatovat ani týden poté.

Uvádí, že její pes byl od nich vzdálen něco přes deset metrů. Dixie neměla šanci na záchranu a umírala několik minut. Čtyřiasedmdesátiletý střelec se prý nejprve zdráhal z posedu slézt, pak však rozezlené dvojici říkal, že měl políčeno na lišku a spletl se, když pes běžel po poli směrem k posedu.

Plačková tomu nevěří a uvádí, že Dixie vážila asi dvacet kilogramů a byla huňatá, kdežto liška je mnohem štíhlejší a lehčí.

Poukazuje také na to, že psa může podle zákona o myslivosti zastřelit jen myslivecký hospodář nebo myslivecká stráž, což dotyčný není. A střílet lze jen na psy, kteří jsou vzdálení nejméně dvě stě metrů od lidského obydlí, viditelně pronásledují zvěř a nejsou pod vlivem majitele, například nejsou slyšet jeho pokyny nebo na ně pes nereaguje.

Podle mínění studentky muž střílel záměrně na psa. „Několik lidí v obci mi řeklo, že už některým prý vyhrožoval, že jim psa zastřelí. Podle mého názoru věděl, že to je pes, ale vzhledem k tomu, že už je starší, tak mě s přítelem neslyšel, i když jsme se normálně bavili,“ podotkla.

Lidé čin odsuzují, někdo se však aféře diví

V obci zaznamenala rozdílné reakce. Většina lidí, se kterými hovoří, myslivcův skutek odsuzuje a navíc vyjádřili obavy po asfaltové cestě za tmy procházet. „Ale už jsem se setkala i s názorem, většinou z myslivecké oblasti, proč z toho děláme takovou aféru, když šlo jen o psa. K tomu nemám co říci.“

Mladá žena chce dosáhnout toho, aby čtyřiasedmdesátiletý muž už nemohl střílet a podle jejího názoru ohrožoval okolí. „Dixie mě doprovázela každou životní událostí a vyšla se mnou základku, odmaturovaly jsme, udělaly jsme mého bakaláře... Ona se mnou vstávala, snídala, večer večeřela, šla spát,“ popisuje.

Trestný čin, nebo „jen“ přestupek?

Přemýšlí také o tom, co mohla udělat jinak, aby se Dixie nic nestalo. „Měli jsme sice čelovky, ale vypnuli si je, protože byla opravdu velmi jasná noc. O někom na posedu jsme samozřejmě vůbec nevěděli,“ povzdychla si.

Myslivce se redakci iDNES.cz zastihnout nepodařilo. Údajně poté, co majitelka psa případ zveřejnila na sociálních sítích, čelí nenávistným reakcím. Událost ho prý velmi mrzí. Reportérce CNN Prima, která případ zveřejnila jako první, poskytl záznam z dalekohledu zbraně, z něhož je podle něj zřejmé, že si psa s liškou mohl splést.

Případ si převzali hlučínští policisté. „Byly už provedeny výslechy účastníků případu a dalších svědků, v objasňování okolností pokračujeme,“ uvedl policejní mluvčí René Černohorský s tím, že povolení k myslivosti a vlastnictví zbraně měl muž v pořádku.

Zmínil, že podstatné bude zjištění, zda šlo o trestný čin, například obecné ohrožení, nebo „jen“ přestupek třeba v rámci mysliveckého zákona. „Podle toho věc buď zůstane hlučínským policistům, nebo bude předána k dořešení městskému úřadu,“ sdělil mluvčí Černohorský.

Myslivci odmítají nezodpovědné chování

K případu se také vyjádřil Okresní myslivecký spolek v Opavě. „Je asi zbytečné soudit, zda šlo ze strany myslivce o omyl, nebo úmysl, to necháme na policii. Je však jednoznačné, že zde máme nešťastnou majitelku, která přišla o psí parťačku a na jejímž místě by nechtěl být žádný myslivec, kynolog ani majitel psa,“ zmínili opavští myslivci.

Litují také postoje veřejnosti, která se kvůli chybě jednotlivce okamžitě obrátila proti myslivcům. „Proto jednoznačně odmítáme toto nezodpovědné chování, kterým dotyčný porušil bezpečnost střelby a mysliveckou etiku, a apelujeme na všechny myslivce, ať se při lovu řídí rozumem a zákony, aby k podobné události znovu nedošlo,“ končí prohlášení.

Autor: