Spletl si muže s divočákem a vystřelil. Za jeho usmrcení hrozí myslivci šest let

  11:10
Kriminalisté z Ostravy Přívozu objasnili tragédii, která se odehrála loni v listopadu. „Jedná se o nešťastnou událost, při níž byl usmrcen člověk. Stalo se to při lovu divokých prasat v městské části Petřkovice,“ popsala policejní mluvčí Eva Michalíková. Policisté střelce obvinili z usmrcení z nedbalosti.

Myslivec v Ostravě omylem zastřelil rybáře, spletl si ho s divočákem. (25. listopadu 2023) | foto: Policie ČR

Neštěstí se odehrálo v Ostravě-Petřkovicích na břehu slepého ramene řeky Odry.

„Za účelem lovu divokých prasat šli dva myslivci v noční době do honitby nacházející se poblíž areálu Hornického muzea Landek,“ nastínila mluvčí.

A díky dalekohledům s termovizí během chvíle několik divočáků našli. „Sledovali jejich pohyb a po domluvě zastřelili na místě dvě zvířata, třetí jen postřelili,“ popsala Michalíková.

Zraněné divoké prase ovšem lovcům uteklo, proto se ho vydali hledat.

„Propátrávali terén a šli po jeho stopě, až se dostali k řece. Zde čtyřiačtyřicetiletý myslivec přes termovizní dalekohled viděl u země ležící objekt. Byl přesvědčen, že se jedná o raněné prase, a proto z obavy o život vystřelil,“ uvedla mluvčí.

Rybáře chtěli oživit

Myslivec po ráně zavolal svého kolegu a vydali se k místu, kde mělo zvíře ležet.

Podle mluvčí bylo pro ně zjištění, že místo divočáka usmrtili člověka, šokem. „Okamžitě začali s poskytováním první pomoci, zavolali na tísňovou linku 112, odkud jim operátorka dávala instrukce,“ objasnila snahu myslivců Michalíková.

Myslivec zastřelil rybáře, který zřejmě pytlačil. Spletl si ho s divočákem

Na místo přijeli zdravotníci i policisté. „Postřelený 52letý muž bohužel i přes okamžitou laickou a následně odbornou pomoc při převozu do nemocnice svému zranění podlehl. Oba myslivci byli ještě v den události zadrženi,“ doplnila mluvčí.

Policisté na místě provedli mimo jiné ohledání místa činu, zajistili zbraně a u zadržených osob provedli dechové zkoušky na přítomnost alkoholu v dechu s negativními výsledky.

Rybář pytlačil

„V následujících dnech kriminalisté přibrali znalce, jak z odvětví soudního lékařství, tak balistiky k vypracování znaleckých posudků a odborných vyjádření. K odbornému zkoumání byly odeslány i zajištěné zbraně,“ nastínila Michalíková.

Kriminalisté navíc zkoumali místo, na kterém zastřelený rybář nahazoval své návnady do vody. „Zda měl patřičná povolení k rybolovu a podobně. Zjistili, že žádné povolení k lovu ryb v dané lokalitě neměl. U obou myslivců se potvrdilo, že byli řádnými držiteli povolenky k lovu v honitbě,“ objasnila mluvčí.

Po vyhodnocení znaleckých posudků policisté zahájil trestní stíhání proti čtyřiačtyřicetiletému muži a obvinil ho z trestného činu usmrcení z nedbalosti. „Muž má čistý rejstřík trestu. V případě odsouzení mu hrozí pobyt za mřížemi až na šest let,“ řekla mluvčí.