Muzejní noc v Ostravě otevře téma recyklace, lidem nabídne 31 různých míst

  9:04
Jedenatřicet různých ostravských organizací v sobotu otevře své brány návštěvníkům i po setmění, a to v rámci kulturního festivalu Ostravská muzejní noc. Hlavním tématem letošního již čtrnáctého ročníku je recyklace.

Prohlídka Nové radnice spojená s vyhlídkou ze známé věže zůstává stálicí Ostravské muzejní noci. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Festival kromě zajímavých prohlídek či výstav nabídne i nápady a workshopy na to, jak kreativně přetvářet odpad na nové výrobky.

Různorodý program odstartuje před Novou radnicí na Prokešově náměstí v Ostravě. Lidé budou moci nahlédnout i do reprezentativních prostor radniční budovy, tedy sálu zastupitelstva a síně Rady města Ostravy, které jsou jindy veřejnosti nepřístupné.

„Krom bohatého kulturního programu a komentovaných prohlídek radničních prostor lidem připomeneme i výročí 150 let od narození Jana Prokeše, prvního českého starosty našeho města,“ nastínil primátor Ostravy Jan Dohnal. Otevřená bude rovněž radniční věž s vyhlídkou.

Návštěvníky rozvezou speciální linky

Velká část z dále zapojených organizací nabídne interaktivní program a lidé k přepravě mezi nimi budou moci využívat čtyři muzejní autobusové linky.

„Ostravská muzejní noc je letos inspirována udržitelným přístupem k životu,“ okomentoval náměstek hejtmana kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo. „Program zaměřený na recyklaci si připravily i nově zapojené instituce GDM contemporary, Galerie Díra nebo Futureum. Mezi nováčky se dále představí Ostrava Expat Centre, hravá galerie Dvorana a Galerie Fakulty umění.“

Recyklační workshopy nabídne také Galerie výtvarného umění Ostrava (GVUO). Kromě nich tam bude po celou dobu festivalu volně k prohlédnutí rozsáhlá výstava Eduarda Ovčáčka s názvem Edas: Znaky – 1968 – Groteska.

Vše o Ostravské muzejní noci

„Pro rodiny s dětmi bude atraktivní Edův ateliér, což bude interaktivní dílna, kde budou návštěvníci plnit tvůrčí úkoly inspirované právě Eduardem Ovčáčkem,“ popsala mluvčí GVUO Jana Malášek Šrubařová. „Vyzkouší si, jaké to je být vizuálním básníkem a složit si báseň či vytvořit umělecká díla z písmen, liter, novin a koláží. Na místě bude i lektorka.“

Večer v Domě umění oživí také hudebník Jiří Veska, který zahraje na různé akustické nástroje, a zpěvačka Hana Iridiani se svým triem.

Vzpomínka na videokazety

Dílny zaměřené na takzvanou upcyklaci chystají také v Ostravském muzeu, kde si lidé nazdobí tašku starými látkami či knoflíky. Od 18 hodin se tam uskuteční rovněž série pořadů na téma Druhý dech videokazet.

„Návštěvníci muzea zavzpomínají nejen na součást své novodobé historie, osvěží si fenomén videokultury, videopůjčoven, dovědí se, jak se dají VHS recyklovat k výrobě praktických záležitostí, jako je ptačí budka nebo dekorativní lampa,“ přiblížila koordinátorka Muzejní noci Andrea Węglarzyová.

Volné a komentované prohlídky výstav se připravují například ve Výstavní síni Sokolská 26, Výtvarném centru Chagall, Muzeu a Galerii Mlejn, Galerii Gong, Galerii Jáma 10 či na Dole Michal. Dopravní podnik Ostrava veřejnosti zpřístupní depozitář vozidel.