Politička je obžalovaná z vydírání. Její přítel se podle policie mstil rozbitím oken

  17:06
Soudci začínají odkrývat pozadí nezvykle ostrých sporů mezi politiky v ostravském obvodě Mariánské Hory a Hulváky. Ty loni odstartovaly vydíráním, pokračovaly „převratem“ na radnici, trestním oznámením a letos vyvrcholily obžalobou i pomstou: nočními výpravami k domu exstarosty a rozbíjením jeho oken dlažebními kostkami.

Rozbité okno v domě bývalého starosty a současného zastupitele ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Jiřího Vávry. | foto: Jiří Vávra

Jako řadová koaliční zastupitelka Ostravy-Mariánských Hor a Hulvák dostávala Sandra Sophie Murtinová zvolená za hnutí ANO měsíční odměnu přes dva tisíce korun. To jí nestačilo. Loni proto podle obžaloby opakovaně tlačila na tehdejšího starostu Jiřího Vávru (ANO) i místostarostu Petra Luzara (LEČO), ať zařídí vysoce ziskové zakázky na opravy a rekonstrukce obecních bytů pro jejího partnera, zedníka Jána Šoltése. Určovala si minimální hodnotu zakázek, jejich počet i míru zisku. Podle obžaloby například ze zakázky za 200 tisíc korun požadovala zisk kolem padesáti tisíc.

Chtěli si vydělat si na pozemek

Podle výpovědi politiků i tvrzení žalobkyně se Murtinová netajila tím, že si chtějí s přítelem našetřit 1,5 milionu korun na stavební pozemek. Pohrozila, že když jí radní nevyhoví, přidá se k opozici a pomůže jí shodit tehdejší koalici.

To také nakonec udělala. Opustila ANO a v novém vedení obvodu má jako nezařazená placenou pozici neuvolněné místostarostky za více než 42 tisíc korun hrubého. Teď jí však hrozí vězení a riziko, že sama bude muset platit miliony. Bývalý starosta Vávra na ni totiž loni podal trestní oznámení pro podezření z vydírání a tento týden začal její korupční kauzu řešit Okresní soud Ostrava.

Osmatřicetiletá Murtinová se sice ze soudu omluvila pro indispozici, ale požádala o jednání v nepřítomnosti a soudkyně jí vyhověla. Státní zástupkyně Marie Dolinková tak mohla přečíst obžalobu, ve které viní Murtinovou z vydírání, zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku. „Požadovala úplatek v celkové výši nejméně 730 tisíc korun,“ uvedla mimo jiné žalobkyně.

U soudu zaznívaly i citace z telefonické komunikace mezi Murtinovou a tehdejšími koaličními politiky, podle kterých chtěla za každou cenu získat lukrativní zakázky a přivydělat si. „Na ty vaše drobečky vám kašlu,“ citovala jednu z naštvaných SMS zpráv Murtinové soudkyně Jitka Kaustová. A zmínila i výši odškodného, které po Murtinové v případě odsouzení požadují poškození.

Bývalý starosta Vávra vyčíslil škody související se ztrátou funkce na téměř 1,2 milionu korun a trojice odvolaných místostarostů požaduje pro každého téměř 483 tisíce korun.

Murtinová přesto od začátku veškerá obvinění odmítá s tím, že jde o politický boj. Policii řekla, že své požadavky nemyslela vážně, pouze jimi maskovala své záměry odejít z koalice. Soudkyně odročila líčení na 9. listopadu s tím, že obžalovanou opět předvolá a bude žádat její vyjádření.

K soudu půjde i partner političky

V říjnu čeká ve stejné budově soudní líčení také Jána Šoltése, se kterým Murtinová žije v jedné domácnosti. Toho pro změnu policie viní z toho, že opakovaně poškodil dům Vávrovi.

Mstil se za to, že exstarosta podal trestní oznámení na Murtinovou, v noci se vydával k jeho domu, rozbíjel okna dlažebními kameny a počmáral fasádu. Samosoudce mu za spáchané výtržnictví uložil trest osm tisíc korun a nařídil uhradit Vávrovi škodu ve výši sedm tisíc.

Ale protože Šoltés s verdiktem nesouhlasil a podal proti trestnímu příkazu rozklad, o případu rozhodne soud. Jednání se mělo konat už dvakrát, ale pokaždé ho soudce musel odročit. Naposledy se Šoltés omluvil pro nemoc.