iDNES.cz

Lidé v kraji nahlásili přes aplikaci stovky nešvarů, nejvíce na Ostravsku

  14:20
Už stovky vandalských činů a podobných nešvarů spojených s turistikou, například zničené lavičky či stržené rozcestníky, nahlásili lidé v Moravskoslezském kraji prostřednictvím nové celostátní mobilní aplikace Munipolis. Nejaktivnější jsou lidé v Ostravě a v nejbližším okolí.

V poslední době vandalové řádili například v Jablunkově na Třinecku, kde poničili tabule naučné stezky. | foto: Policie ČR

Informace, které až donedávna lidé hlásili přímo na úřadech měst a obcí, případně psali na webové portály Klubu českých turistů či ochránců přírody, se díky nové aplikaci dostanou na správná místa rychleji.

„Uživatelé oceňují především jednoduchost samotného nahlašování. Stačí, když kdekoliv uvidí nelegální černou skládku, divoké ohniště, přeplněné popelnice, posprejované zdi či zničená turistická značení nebo lavičky. Jednoduše vše vyfotí, vyberou, o jaký typ vandalismu se jedná, a systém to sám nahlásí příslušné obci. Díky spojení s GPS souřadnicí totiž ví, v jakém katastru se problém nachází. Oznamovatel se navíc dokáže zpětně podívat, jak se daný problém řeší,“ vysvětluje princip ohlašování Ondřej Švrček, zakladatel systému.

„Od počátku roku k dnešnímu dni byly konkrétně v Moravskoslezském kraji přes naši aplikaci nahlášeny 952 podněty. Více než 41 procent z nich, tedy plných 394, již byly vyřešeny,“ doplnil Švrček.

Počet hlášení rychle stoupá

Nejaktivnější jsou lidé v ostravském okrese, kteří nahlásili 458 prohřešků, více než 267 z nich už nese informaci vyřešeno. V dalších okresech bývá případů méně. Například v Novém Jičíně oznámili jen 39 prohřešků, ale 29 jich je v tuto chvíli vyřešených.

„Počet hlášení vandalismu každý měsíc rychle stoupá, což je skvělé, protože čím dříve se problém odstraní, tím dochází k menšímu poškození,“ řekl Švrček.

Mezi nejčastější prohřešky vandalů patří černé skládky, zničené lavičky, turistické značky či posprejované přírodní a kulturní památky. Policie jen v Moravskoslezském kraji eviduje stovky případů a rok od roku jejich počet narůstá.

Většina přestupků se řeší domluvou

„V kraji jsme loni evidovali 422 přestupky, které bychom mohli hodnotit jako vandalismus, a jen za šest měsíců tohoto roku jich máme nahlášených 379. Objasněnost se pohybuje mezi třiceti až čtyřiceti procenty,“ uvedla krajská policejní mluvčí Pavla Jiroušková s tím, že většinu těchto přestupků policie řeší v katastrech měst a obcí.

Nejvíce vyjíždějí policisté k posprejovaným objektům. „V Ostravě šetřili loni policisté 218 případů sprejerství, za letošek už máme evidováno dalších 250 poničených objektů. V menších městech jsou tato čísla nižší,“ sdělila Jiroušková.

Vandalismem v přírodě se zabývají její ochránci, kteří přímo do terénu vysílají své hlídky.

„Většinou řešíme přestupky domluvou. Konkrétně loni udělily naše hlídky přímo na místě 282 pokuty v rámci celé republiky. Nejčastějším důvodem byl vjezd vozidel mimo silnice, rozdělávání ohně mimo tábořiště a v Jeseníkách také vstup do přírodní rezervace mimo cesty, což je v posledních letech velkým nešvarem skialpinistů,“ uvedla mluvčí české Agentury ochrany přírody a krajiny Karolína Šůlová.

Ničení se nevyhýbá ani turistickým trasám

Desítky zničených turistických rozcestníků a informačních tabulí musí ročně opravit značkaři.

„Nejčastěji vandalové ohýbají a strhávají plechové tabulky rozcestníků a směrovek,“ řekl Stanislav Duchek, předseda krajské komise značení při Českém klubu turistů. Nešvarem posledních let se stalo vylepování různých reklamních a firemních nálepek na informační tabulky.

Většinou je vandalové nalepí tak, že překryjí potřebné údaje na směrovce a lidé netuší, kam dál jít.

„Odstranění není vždy úspěšné, a tak musíme tabulku či směrovku vyměnit. Ročně musíme vyměnit 25 až 30 kusů zničených rozcestníků a asi stejný počet velkých turistických map, které lidi posprejují nebo poškrábou tak, že se z nich nedá číst. Jejich oprava je v tisících korunách,“ vyčíslil škody Duchek.

Napravovat je vyjíždějí značkaři nejčastěji do míst s nejvyšší koncentrací lidí. „Tady u nás je to trasa po česko-polské hranici z Velké Čantoryje na Stožek, oblast Visalají a Lysé hory nebo okolí horských chat,“ přiblížil Duchek s tím, že s nárůstem turistů počet zničených věcí roste.

zpět na článek