Multipalivový kotel v Karviné vyvolal spor. Je jako spalovna, tvrdí odpůrci

  14:44
Ve spor, zda se chystaný multipalivový kotel v karvinské teplárně Veolia stane variantou dříve plánované spalovny, přerostlo pondělní veřejné projednávání posouzení vlivů stavby na životní prostředí EIA. Odpůrcům stavby se nelíbil samotný záměr stavby kotle i jeho umístění, včetně možných dopadů na životní prostředí. Od dopravy až po možný zápach.

Teplárna v Karviné chce využívat nový multipalivový kotel, odpůrci záměru však říkají, že to je jenom jiný název pro spalovnu. | foto: Veolia

„Je to jen pokračování starého záměru postavit tady spalovnu pro celý kraj,“ odmítal plánovanou stavbu kotle Václav Gavlovský.

„V kraji se může spálit 72 tisíc tun, vaše zařízení má kapacitu 150 tisíc tun, proč dávat do dlouhodobě nejpostiženější lokality v ČR takový záměr? Ten odpad by se musel odněkud dovážet,“ přidala další výhrady Zuzana Klusová ze sdružení SOS Karviná.

„Pár metrů od toho se plánuje EDEN a Mirakulum, kam mají jezdit turisté. To mi taky nedává smysl,“ upozornila Klusová.

Veolia: Emise výrazně klesnou

Podle zástupců společnosti Veolia Energie ČR, která stavbu kotle v karvinské teplárně připravuje, má ale být jeho spuštění přínosem.

„Vyráběli bychom tam teplo i energii najednou a přitom by se zužitkovaly odpady, které už nelze dál recyklovat. Ty se nyní zahrabávají bez využití do země na skládkách. Oxidy dusíku klesnou o polovinu, síra o 90 procent, emise tuhých znečišťujících látek pak na šest tun za rok,“ obhajoval přínos instalace nového kotle Martin Adamiec ze společnosti Veolia Energie ČR.

Multipalivový kotel by měl nahradit odstavované kotle na uhlí a vedle biomasy může spalovat i tuhá alternativní paliva.

Teplárna Karviná (červená značka) stojí poblíž místa, kde mají vzniknout projekty EDEN a Mirakulum (modrá značka).

Teplárna Karviná (červená značka) stojí poblíž místa, kde mají vzniknout projekty EDEN a Mirakulum (modrá značka).

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor: