Chystaný mrakodrap Ostrava Tower budí emoce, část opozice jej odmítá

  8:38
Jednání zastupitelů Ostravy se ve středu na několik hodin zaseklo na debatě o změně podmínek smlouvy s investorem, který chce v centru stavět mrakodrap. Opozice i památkáři jsou proti záměru.

Rekordně vysoký mrakodrap má vyrůst v centru Ostravy v lokalitě Nové Karoliny. | foto: Vizualizace arch. kanceláře Chybík + Krištof

Zatímco ostravští radní počítají s tím, že vzhled centra města za několik let výrazně změní Ostrava Tower, což má být nejvyšší budova v zemi, někteří opoziční zastupitelé takovou dominantu nechtějí.

Dali to najevo i ve středu před hlasováním o změnách ve smlouvě s firmou RT Torax, která koupila městský pozemek nazývaný Slza. Emotivní debata trvala přes dvě hodiny. A přes protesty části opozice návrh dodatku smlouvy nakonec prošel.

„Půjde o zbytečný a na svém okolí parazitující mrakodrap s dalšími kancelářemi a drahými byty, které město nepotřebuje. Někteří lidé se budou pyšnit nejvyšším barákem, ale daní za to bude ohyzdná, škodící a energeticky náročná stavba, symbol sebestřednosti a marnotratnosti. Máme jednu z posledních šancí, jak může město bezbolestně odstoupit od smlouvy,“ rozohnil se opoziční zastupitel Martin Juroška (KSČM), když přesvědčoval kolegy, ať nesouhlasí s úpravou smlouvy.

„Vy ten projekt nenávidíte,“ vyčetl mu primátor Tomáš Macura (ANO). Podle něj tak výjimečná stavba přinese městu prospěch.

Budova vadí i památkářům

Opozice připomněla, že proti stavbě vysoké 235 metrů se vyjádřili také odborníci z Národního památkového ústavu, kterým mimo jiné vadí, že mrakodrap překročí místní výškový limit 85 metrů a nepříznivě zasáhne do panoramatu města.

Podle radních je ale stanovisko památkářů jen doporučující. A zakladatel RT Torax Tomáš Häring ve středu oznámil, že odbor územního plánování a stavebního řádu jako příslušný orgán státní památkové péče vydal tento týden souhlasné stanovisko k záměru stavby mrakodrapu.

Příprava navzdory památkářům pokračuje

„I díky schválenému dodatku ke smlouvě tak pokračují přípravné práce. Naším zájmem je začít stavět co možná nejdříve,“ řekl Häring.

Zástupci opozice vyčítali radním, že příliš ustupují investorovi, který žádal o prodloužení termínů i finanční spoluúčast na odstranění závad na městských pozemcích. Průzkumné vrty totiž odhalily, že po rekultivaci území zůstaly v zemi pažicí konstrukce a snad i jiné zbytky staveb, které je nutné odstranit.

Město na to má přispět částkou do 14,5 milionu s tím, že pokud celkové náklady na likvidaci závadné zeminy převýší 50 milionů, může investor od smlouvy odstoupit.

„Jak je zajištěné, že v takovém případě uvede investor území do původního stavu a nenechá tam díru, kterou bude na své náklady řešit město?“ ptali se zastupitelé.

Vedení města ujišťuje, že chrání zájmy Ostravy

I Lukáš Semerák (Ostravak) upozornil na rizika včetně toho, že město sice dodatkem umožní investorovi přestavět i silnici a vjezdy do garáží nákupního centra na Nové Karolině, ale přitom není jisté, že to vlastník tohoto centra povolí.

Primátor Macura a jeho investiční náměstkyně Zuzana Bajgarová (ANO) shodně ujišťovali zastupitele, že podporují mimořádný projekt, ale přitom chrání zájmy města. Podle Bajgarové už zástupci obchodního centra o chystané stavbě vědí a s omezením vjezdu počítají.

„To v žádném případě,“ reagoval na dotaz MF DNES překvapený ředitel centra Forum Nová Karolina Martin Kubík. „Nikdo nás s takovými stavebními plány neseznámil. Vše zatím víme jen z médií,“ dodal.