Lidé v Mostech u Jablunkova rozhodnou, zda se název obce zkrátí

  8:30
Lidé z téměř čtyřtisícové podhorské obce Mosty u Jablunkova na Třinecku mohou současně s krajskými volbami hlasovat, jak se jejich obec bude jmenovat. Ve stejném termínu se tam koná referendum, ze kterého vzejde rozhodnutí, zda zůstane současný název, nebo se zkrátí jen na Mosty.

Obec Mosty u Jablunkova leží v podhůří Beskyd nedaleko Třince. | foto: Obecní úřad Mosty u Jablunkova

„O změně názvu se hovořilo v minulosti už několikrát. Odhlasovat to mohou radní, ale když se objevily argumenty proti, rozhodlo se o referendu, ať lidé sami rozhodnou, jestli se vrátíme k původnímu názvu, nebo necháme ten, na který jsou zvyklí,“ řekl místostarosta Martin Procházka.

Současně odmítl nejčastěji se opakující protiargument, že jiný název by znamenal náklady na výměnu dokladů. „Není to pravda, v případě změny názvu obce je výměna bezplatná,“ poznamenal.

Jak dodal, název Mosty měla obec do roku 1951, ale pak byl změněn kvůli existenci obce Mosty u Českého Těšína. „Jenže ty už jsou součástí Českého Těšína, takže název Mosty bychom měli sami,“ řekl.

Objevuje se slogan Dycky Mosty

Zatímco zastánci zkráceného pojmenování operují s tím, že současný název je příliš dlouhý, nevejde se na tiskopisy i formuláře a stejně údajně všichni říkají jen Mosty. Případně že lidé z daleka si Mosty vinou názvu pletou s Jablunkovem.

Odpůrci změny reagují tak, že v současné složité době má úřad řešit důležitější věci, zvláště finance. Někteří se také obávají, že si obec lidé budou plést s městem Most. Parafrázují také slogan z populárního televizního seriálu na „Dycky Mosty“.

V obci dokonce kvůli tomu vznikl spolek nazvaný MuJ spolek občanů. „Vznikl až jako reakce na snahu tří radních změnit název obce. Mohli o tom opravdu rozhodnout v pěti lidech. Naštěstí to zbylí radní zastavili a předali zastupitelstvu, které o referendu rozhodlo i pod tlakem petice podepsané sedmi stovkami obyvatel,“ řekla Jana Klusová ze spolku.

Přijít musí nad 35 procent voličů

Zmínila, že změna názvu v roce 1951 je sporná, protože už předtím se u Mostů objevoval Jablunkov, a to jak v češtině, tak i v polštině nebo němčině.

„Občanovi změna přinese jen kupu starostí s výměnou dokladů, průkazů, u bank a dalších. U podnikatelů to bude ještě náročnější. Navíc se zničí značka Mosty u Jablunkova. Zkuste si zadat do vyhledávače Mosty. Dostaneme přehled o všech typech mostů, ale naši obec zcela jistě nenajdete,“ dodala.

Zvítězí možnost, pro kterou se přikloní více voličů, současně však bude platná a pro zastupitelstvo závazná jen tehdy, pokud se referenda zúčastní alespoň 35 procent oprávněných voličů v obci.

Mosty u Jablunkova leží blízko česko-polsko-slovenského pomezí.

Mosty u Jablunkova leží blízko česko-polsko-slovenského pomezí.

Autor: