Mošnovské letiště hlásí návrat cestujících, doplácí však na válku

  8:56
V podstatě potvrzení návratu do doby před příchodem covidu připomínají provozní výsledky Letiště Leoše Janáčka za prvních osm měsíců letošního roku. Zájem cestujících se vrací, od ledna do srpna využilo služeb v Mošnově 212 tisíc cestujících

Ostravské letiště zaznamenalo nárůst počtu cestujících | foto: Letiště Ostrava

To je jen o něco málo méně než v posledním předcovidovém roce 2019.

„Vrchol letní sezony, tedy červen až srpen, dosáhl téměř stejných hodnot jako v období před covidovými omezeními,“ uvedl Jaromír Radkovský, generální ředitel Letiště Ostrava. „Počet cestujících v těchto měsících byl jen o osm procent nižší než v roce 2019. I díky tomu jsme v tomto období zaznamenali pozitivní hospodářský výsledek ve výši přibližně 8,2 milionu korun. To představuje meziroční zlepšení o 146 procent.“

Ve zmiňovaném roce 2019 využilo mošnovského letiště 323 320 pasažérů, historicky rekordní zájem o létání pak měli lidé v kraji o rok dříve, kdy jich zde bylo odbaveno 377 396.

První covidový rok - 2020 - pak byl ve znamení prudkého pádu počtu odbavených. Kvůli restrikcím v letectví letiště zaznamenalo pouhých 37 709 pasažérů.

Rok 2021 už byl z tohoto pohledu lepší. Z Mošnova odcestovalo, hlavně charterovými lety na dovolenou, 317 609 lidí.

I letos ale letiště doplácí na události ve světě.

„Kvůli covidovým omezením v Číně a válce na Ukrajině jsme zaznamenali osmiprocentní pokles v nákladní přepravě. Za prvních osm měsíců bylo přepraveno 9,4 tisíce tun nákladu,“ konstatoval Juraj Toth, obchodní ředitel Letiště Ostrava.

Autor: