Podpora řemesel se rozšíří, pomoc se zaměří i na okrajové části kraje

  17:22
O víc než polovinu od září vzroste počet vybraných středoškolských oborů podpořených moravskoslezskými stipendii. Studenti ale musí mít dobrý prospěch, čistě pro motivaci dostanou peníze už jen u těch oborů, jimž hrozí bezprostřední zánik. Novinkou je také podpora oborů v okrajových částech kraje.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

„Počet podporovaných oborů se rozšíří ze sedmnácti na sedmadvacet. Nově podporovanými obory jsou například sladovník-pivovarník, karosář, zahradník nebo železničář,“ uvedl náměstek hejtmana pro školství Stanislav Folwarczny. Informoval také, že při udělování stipendií od příštího školního roku významně posílí role prospěchové složky nad tou motivační.

„Obory budou rozděleny do dvou skupin, z nichž část bude podpořena motivační i prospěchovou složkou, část pouze prospěchovou složkou,“ doplnil náměstek hejtmana. Motivační složka stipendií se odvíjí zejména od docházky, prospěchová je podmíněna dobrými studijními výsledky.

V řemeslných oborech, jimž hrozí kvůli malému zájmu zánik, například pokrývač, klempíř, kominík či řezník-uzenář, mohou žáci získat stipendium motivační i prospěchové. V ostatních už jen přilepšení za známky, ale vyšší než dosud, od září až pět oproti současným třem tisícům za pololetí.

Úplnou novinkou je pak podpora středoškolských řemeslných oborů v okrajových částech kraje, například na Jablunkovsku či v částech Bruntálska. Tam se počítá s motivační i prospěchovou složkou a týká se to například Střední odborné školy a Základní školy ve Městě Albrechticích.

„Cílem je zvýšit poptávku po učebních oborech. Doufáme, že to rodiče a absolventi základních škol zaregistrují, zájem teď není velký, dávají přednost maturitním oborům. V současné době považujeme za úspěch, když do učebních oborů nabereme tolik žáků, kolik končí ve třetích ročnících,“ konstatovala ředitelka albrechtické SOŠ a ZŠ Lenka Metzlová.

Kraj za první pololetí vyplatil téměř pět milionů

Stipendium se ve Městě Albrechticích na Krnovsku týká oborů farmář, kuchař-číšník, strojní a automobilový mechanik a zahradník-aranžér.

Finanční přilepšení studentům vybraných oborů začal kraj vyplácet od září 2017. Chtěl tak pomoci především řemeslným oborům, jimž hrozil zánik. Zájem roste.

„Za první pololetí tohoto školního roku vyplatil Moravskoslezský kraj středoškolákům na stipendiích 4,89 milionu korun. Na stipendia máme od ředitelů a pedagogů škol velmi pozitivní ohlasy. Nejen že se zvedl zájem o vybrané podporované obory, ale také se výrazně zlepšily studijní výsledky žáků,“ poznamenal náměstek Folwarczny.

Podporu mají i elektroobory

Například ostravská Střední škola elektrotechnická má stipendijně podpořené všechny tři nabízené učební obory – elektrikář, elektrikář silnoproud a elektromechanik pro zařízení a přístroje. 

„Ukázalo se, že stipendia žáky motivují především na začátku, při výběru konkrétního oboru. Když byl stipendijně podporovaný jen jeden z našich oborů, elektrikář, hlásilo se tam více zájemců než do toho nepodporovaného,“ popsal ředitel Tomáš Führer.

Ředitelé středních škol hlásí také vliv stipendijní podpory na docházku studentů, která je nutná k získání motivační složky stipendia i na zlepšení jejich prospěchu. Jak to změní posílení prospěchové složky stipendia na úkor té motivační, zatím nedokážou odhadnout.