Silnice nevede lesem, přesto má krajský primát ve střetech vozů se zvěří

  17:20
Pokles dopravy kvůli pandemii znamená i méně střetů se zvěří. Moravskoslezský kraj se ale přesto drží v popředí republikové tabulky. Nejrizikovější místo je u Krnova.

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nevede lesem, z obou stran ji obklopují pole. Přesto řidičům na silnici mezi Úvalnem a Krnovem hrozí častější střet se srnou či jinou zvěří než jinde. Podle statistik Centra dopravního výzkumu za poslední sledovaný půlrok dokonce nejvyšší v celém Moravskoslezském kraji.

„Jde o dlouhodobou záležitost, v tom úseku jsou už roky srážky se zvěří poměrně časté. My, kteří to tady známe, už si dáváme pozor a jezdíme pomalu. Před nedávnem se tam objevily i varující značky, což vítám,“ konstatoval starosta Úvalna Radek Šimek.

Obecně došlo v Moravskoslezském kraji v období mezi dubnem a zářím letošního roku k 721 střetům vozidel se zvěří. Na silnici I/57 mezi Úvalnem a Krnovem se na 93 metrech silnice ve sledovaném období událo pět takových nehod.

„Meziročně jde o drobný pokles, který kopíruje celostátní trend úbytku počtu srážek se zvěří, způsobený koronavirovými opatřeními,“ uvedl mediální zástupce Centra dopravního výzkumu Jan Čambora s tím, že loni za stejné období auta v kraji srazila 776 kusů zvěře.

K nehodě každých necelých pět kilometrů

Přesto severní Morava a Slezsko patří k místům, kde autům zkříží cestu srna či jiné divoké zvíře častěji než jinde. K nehodě tohoto typu totiž za sledované období došlo co každých 4,8 kilometru silniční sítě. Republikový průměr činí každých 6,2 kilometru silnic.

Škoda na zdraví, životě a majetku při těchto nehodách činí na jeden kilometr silnic v kraji 9 380 korun, což je třetí nejvyšší hodnota v Česku po Praze a Zlínském kraji. 

Statistika pracuje s počtem nehod zaznamenaných policií a s výší škod na majetku, zdraví i životech. Dává je do souvislosti s rozsahem silniční sítě v krajích a okresech, takže je možné je mezi sebou porovnat.

Z okresů Moravskoslezského kraje hlásí nejvíce střetů se zvěří Novojičínsko, a to každých 3,6 kilometru silnic. Nejméně jich je v Ostravě, tam se bourá co 12,9 kilometru. Nejvyšší škody na zdraví a životě má Karvinsko, kde činí 27 221 korun na kilometr silnic.

Podle myslivců pandemická opatření a velký nárůst návštěvníků krajiny letos změnily i chování zvěře. 

Snížit rychlost, ale neměnit směr jízdy

„Zvěř je velmi silně rušena a svoji aktivitu přesunuje více do nočních hodin. Zároveň ale před turisty uniká i přes komunikace a kvůli tomu dochází ke srážkám během celého dne, tedy mimo tradiční hodiny po západu a před východem slunce,“ potvrdil Miloš Fischer z Českomoravské myslivecké jednoty.

Policie jako prevenci doporučuje řidičům především sledovat dopravní značení, které na výskyt zvěře upozorňuje, a v rizikových místech snížit rychlost, aby byli schopni na situaci zareagovat. 

„V případě střetu brzdit a neměnit směr jízdy. Snažit se do samotného střetu maximálně snížit rychlost a pokud možno zachovat chladnou hlavu a nestrhávat řízení,“ radí policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Na silnici mezi Krnovem a Úvalnem dochází nejčastěji ke střetům automobilů se zvěří.

Na silnici mezi Krnovem a Úvalnem dochází nejčastěji ke střetům automobilů se zvěří.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz