Po domácí přípravě zvládli moravskoslezští žáci přijímačky lépe než loni

  13:56
I přes nestandardní průběh druhého pololetí školního roku a dlouhou nejistotu okolo termínů přijímacích zkoušek na střední školy kvůli epidemii koronaviru zvládli moravskoslezští školáci přijímací řízení, a to dokonce lépe než loni.

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ukázaly to podrobné výsledky zveřejněné Centrem pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Ač měli žáci místo dvou jen jeden pokus, zlepšili se v češtině i matematice. 

„Uchazeči letos dosáhli v testu z českého jazyka v řádném termínu oproti roku 2019 lepších výsledků. Také u testu z matematiky dosáhli uchazeči oproti loňskému roku lepších výsledků,“ uvádí Cermat v závěru analýzy výsledků jednotné přijímací zkoušky za rok 2020.

Konkrétně v Moravskoslezském kraji se uchazeči o čtyřleté středoškolské studium zlepšili výrazněji v češtině. V té loni u čtyřletých oborů v průměru dosáhli 57,3 procenta z maximálního možného počtu bodů. Jde o lepší výsledek ze dvou pokusů. Letos průměrně dosahovali 58,4 procenta.

Zlepšení se týká uchazečů o všechny typy škol s výjimkou gymnázií. Nejvýrazněji se v češtině zlepšili uchazeči o maturitní obory středních odborných učilišť, a to o tři procenta. Naopak uchazeči na gymnázia byli o 1,1 procenta horší.

V matematice je celkové meziroční zlepšení u čtyřletých oborů méně výrazné, činí půl procenta. Nejvíce domácí příprava opět prospěla uchazečům o maturitní obor na středních odborných učilištích, jejich výsledky jsou lepší o 2,5 procenta. Jako jediní si z různých typů škol pohoršili uchazeči o studium na gymnáziu, a to o půl procenta.

Co bylo letos jinak

  • Počet pokusů přijímací zkoušky se snížil ze dvou na jeden, a to v řádném i v náhradním termínu. 
  • Na testy bylo více času, český jazyk uchazeči psali místo šedesáti minut sedmdesát, na matematiku měli místo sedmdesáti pětaosmdesát minut. 
  • Posunuly se termíny, řádný termín byl zhruba o dva měsíce později, náhradní o více než měsíc. 
  • Od 11. března se školáci učili doma, školy byly zavřené. Deváťáci mohli v omezeném režimu zpátky do lavic od 11. května.

Pro školáky byla letos příprava na přijímací zkoušky netypická. Zhruba dva měsíce se učili doma, pak mohli do školy na konzultace. „Největší stres jsem měl z toho, že dlouho nebyly známé termíny přijímacích zkoušek. Neměl jsem motivaci, nevěděl jsem kdy a jakým způsobem budu přijímačky dělat,“ popsal například Michal Florián.

„Všichni byli nervózní“

Se svými učiteli byl v kontaktu online. „Připravoval jsem se i tak, že jsem si stahoval z internetu přijímací testy z minulých let a ty vypracovával,“ dodal deváťák z Opavska.

Náročnost období přiznávají i ředitelé. „Dlouho nevěděl nikdo nic. Volali nám rodiče, všichni byli nervózní. Dlouho jsme jim nemohli říct nic konkrétního,“ popsal období před vyjasněním podoby a termínů přijímacích zkoušek ředitel opavského stavebního učiliště Miroslav Weisz.

Na maturitní čtyřletý středoškolský obor si letos podalo přihlášku zhruba 73 procent žáků devátých tříd z kraje. Oproti loňsku jde o mírný pokles. Alespoň jednu přihlášku na čtyřleté gymnázium si podalo necelých 23 procent z celkového počtu přihlášených, na střední odborné učiliště necelých 58 procent, na maturitní obor některého z učilišť necelých 10 procent a na nástavbu více než šest procent.

Zájem o technické obory se zvyšuje

Poptávkou po čtyřletých oborech se kraj příliš nevymyká republikovému průměru. Výjimkou je jen v poptávce po osmiletých gymnáziích, ta je spolu s Ústeckým krajem na severu Moravy a Slezska republikově nejnižší.

Hejtmanství se snaží preference žáků ovlivnit. „Snahou Moravskoslezského kraje je zvýšit zájem žáků devátých tříd o technické a řemeslné obory. A zaznamenáváme významný nárůst přihlášek právě v této oblasti,“ řekl náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny.

Nejvíce se podle něj v posledních letech zvyšuje zájem o obory strojírenské a elektrotechnické a o studium telekomunikační a výpočetní techniky. „Naopak klesá zájem o obory gastronomické, o hotelnictví nebo o ekonomiku a administrativu,“ dodal Folwarczny.