Moravskoslezský kraj v číslech: stále nízké mzdy a vysoká nezaměstnanost

  12:56
Nezaměstnanost klesá, platy rostou. Ale Moravskoslezský kraj stále zaostává za ostatními regiony České republiky. Například ve srovnání průměrných mezd za rok 2018 skončil mezi třinácti kraji a Prahou až na devátém místě.
Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

(ilustrační snímek) | foto: Ladislav NěmecMF DNES

„V roce 2018 dosáhla průměrná hrubá měsíční mzda v Moravskoslezském kraji 28 801 korun, byla tak o 2 066 korun vyšší než ve stejném období minulého roku,“ řekl Jan Dehner z Krajské správy Českého statistického úřadu v Ostravě. „Meziročně průměrná mzda vzrostla o 7,7 procenta, což je po hlavním městě Praha a Plzeňském kraji třetí nejpomalejší tempo růstu mezd.“

Nižší mzdy než v Moravskoslezském kraji byly už jen v Olomouckém, Pardubickém, Zlínském a Karlovarském kraji. Celorepublikový průměr dosáhl 31 885 korun.

Ještě hůře než v průměrných mzdách je na tom kraj ve statistice nezaměstnanosti. Na konci února zde bylo bez práce 4,8 procenta lidí, nejvíce z celé republiky. Karviná s nezaměstnaností 7,1 procenta byla vůbec nejpostiženějším okresem v republice.

Kvalifikovaných zaměstnanců je stále málo

„K 28. 2. 2019 evidovala krajská pobočka úřadu práce v Ostravě celkem 40 944 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl o 518 nižší než na konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je nižší o 7 568 osob,“ konstatovala Dagmar Habiňáková z krajské pobočky úřadu práce v Ostravě.

Přes to všechno si zaměstnavatelé v regionu stěžují, že nemohou najít kvalifikované zaměstnance a jejich nedostatek tlačí na růst platové spirály. To neplatí jen v průmyslových podnicích, ale i v dalších odvětvích.

„V posledních osmnácti měsících je konkurenční boj na trhu práce silnější,“ okomentoval situaci Anders Kornblad, viceprezident a ředitel české pobočky společnosti ABB. „Nábor je nyní složitější, ale není to nějaký zásadní problém. Ten tlak na růst platu tady je, jako firma tyto trendy samozřejmě sledujeme. Ale v okolních státech takový tlak na růst mezd není.“

Nejen mzda. Lidi zajímají i další benefity

A podobně situaci vnímá například i Veronika Muroňová, ředitelka pro personalistiku společnosti ArcelorMittal Ostrava. „Nedostatek pracovníků na trhu práce je akutní problém, v současnosti máme několik desítek otevřených pozic. K ‚přehřátí trhu‘ co do mezd již skutečně dochází,“ uvedla Muroňová.

Vedle výše odměn tak stále větší roli hrají i další benefity nabízené firmami. „Důležité je správné rozložení motivátorů. Co zaměstnance zajímá, je nejen mzda, ale také možnosti kariérního růstu, celková kultura i atmosféra v podniku,“ řekla Muroňová.

„Kromě peněz sázíme i na možnost kariérního růstu, který naše firma nabízí,“ přidal se Anders Kornblad.