Ostravské muzeum zahájilo loni 6. října výstavu Paměť ve zlatě, která je věnovaná mincím v české historii. „Byl obrovský zájem, jenže po šesti dnech jsme museli zavřít,“ povzdychla si ředitelka muzea Jiřina Kábrtová s tím, že nyní má muzeum otevřeno už od pondělí.
Lidé mají šanci si unikátní mince opětovně prohlédnout. „Podařilo se nám dojednat prodloužení zapůjčení exponátů až do 30. května, takže návštěvníci mají šanci ještě přes dva týdny,“ upozornila ředitelka. K vidění bude i věrná kopie největší – 130kilogramové – mince Evropy.
Muzeum Novojičínska otevřelo 11. května, výjimku však tvoří zámky v Kuníně a v Nové Horce, kde přivítají první návštěvníky až po umožnění skupinových prohlídek.
Zprovozněny však jsou například expozice v novojičínském Žerotínském zámku, v Muzeu Šipka ve Štramberku nebo v Centru tradičních technologií v Příboře.
Slezské zemské muzeum v Opavě otevírá postupně. Od pondělí mohou návštěvníci do Národního památníku 2. světové války v Hrabyni, dále byl zpřístupněn památník Petra Bezruče v Opavě a od dnešního dne také Srub Petra Bezruče v Ostravici. Lidé mohou rovněž do Arboreta Nový Dvůr.
Kvůli rekonstrukci jsou uzavřeny Müllerův dům v Opavě a vojenská opevnění v Hlučíně-Darkovičkách.
Píkovi. Smutný osud rodiny
„V hrabyňském památníku nabízíme například výstavy Bitva o Británii, dále Píkovi. Smutný osud rodiny či Čechoslováci u Tobruku ve fotografiích,“ uvedla Jana Polášková z opavského muzea.
Otevírá i Muzeum Těšínska, a to nejen českotěšínskou renovovanou budovu, ale také třeba Archeopark v Chotěbuzi, nebo havířovskou Kotulovu dřevěnku.
Muzeum Beskyd ve Frýdku-Místku pak láká na výstavy Řemesla starého Frýdku, Místku a okolí a expozici dobových reklam s názvem Kdo inzeruje, prodá.
Otevřelo se například i Milan Dobeš Museum v Dolních Vítkovicích. Zahájilo hned dvojitou výstavou, a to abstrakcemi Milana Gygara a mnohovrstevnými portréty Ivany Štenclové.