Moravskoslezský kraj ruší některé muzejní síně, města chtějí své sbírky

  6:58
Některé pobočky moravskoslezských muzeí musejí skončit. Týká se to i expozic v Havířově a v Orlové. V obou městech je však možné, že zřídí vlastní městské sbírky.

Před několika lety se v havířovské výstavní síni Musaion konala výstava netradičních ptáků. Síň nyní definitivně končí. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Slabá návštěvnost a malá propagace. Podle takových parametrů krajský úřad v poslední době ruší, případně převádí menší pobočky muzeí.

Brzy proto skončí i výstavní síň Musaion v Pavlovově ulici v Havířově a výstavní síň v Polní ulici v Orlové-Lutyni.

Podle náměstka hejtmana Lukáše Curyla jde o nutnou optimalizaci. „Naše muzejní expozice zatraktivňujeme, ať jsou moderní a interaktivní, ale neutáhneme bezpočet poboček, zvláště pak ne tam, kde není návštěvnost nijak vysoká,“ sdělil Curylo.

Poukázal také na to, že právě Muzeum Těšínska, pod které spadá i havířovská a orlovská pobočka, v červnu otevírá na Hlavní třídě v Českém Těšíně celou budovu s reprezentativní expozicí a příští rok přivítá návštěvníky v novém Muzeu Trojmezí v Jablunkově.

„V Havířově zachováme Kotulovu dřevěnku a Památník životické tragédie. Musaion navíc není v našich prostorách,“ přiblížil krajský náměstek.

Expozice Než se město zrodilo

Havířovský primátor Josef Bělica doplnil, že není nikdy příjemné, když se ve městě ruší muzeum.

„Ale s krajem se domlouváme na rozvoji zbývajících dvou poboček a případném využití předmětů z Musaionu vztahujících se k Havířovu jinde ve městě,“ uvedl primátor.

Jeho náměstkyně Jana Feberová uvedla, že výstavní síň Musaion bude definitivně uzavřen na konci února, pak budou sbírky přestěhované do centrály Muzea Těšínska v Českém Těšíně.

„Máme zájem o stálou expozici Než se město zrodilo. Proběhla komunikace s ředitelem Muzea Těšínska, z jeho strany nebude problém si tuto expozici zapůjčit, až budeme mít připravené prostory. Jedná se o soubor panelů, které vypovídají o historii před vznikem Havířova,“ přiblížila.

Kraj odmítá, že by s městy nekomunikoval

Orlovské muzeum je součástí krajského objektu, kde sídlila obchodní akademie. Starosta Orlové Miroslav Chlubna důvody konce muzejní výstavní síně chápe, protože podle něj si město zaslouží něco ještě kvalitnějšího. Vadí mu však způsob, jakým se o zániku dozvěděl.

„Bylo to úplnou náhodou, když nám kraj napsal, že v tamních prostorách zřídí koncertní síň základní umělecké školy. Nic oficiálního o krajských záměrech jsme nevěděli a tohle bylo docela překvapení,“ popsal starosta.

Curylo to odmítá a říká, že kraj se všemi městy, kterých se redukce muzejních poboček týká, komunikoval delší dobu.

„Určitě jsme nikoho nevynechali, v minulosti jsme stejně tak jednali třeba v Bílovci, v Klimkovicích nebo v Petřvaldu,“ konstatoval.

Zachráněné exponáty by se měly vrátit

Starosta Chlubna chce v Orlové muzeum zachovat. Jenže městské a jinde. „Existuje možnost umístění do budovy radnice v Orlové 1, ve starém městě. Tam by určitě bylo vhodné,“ přiblížil.

Návrhem se budou už nyní ve středu zabývat radní města a na začátku března má Chlubna jednání právě s Curylem. Pokud se dohodnou, o projektu by jednali orlovští zastupitelé.

„Kraj zrušením orlovské pobočky ušetří, tak bychom rádi, aby nám se založením vlastního muzea pomohl,“ podotkl Chlubna.

Starosta také upozornil, že v Orlové v minulosti existoval muzejní spolek, který v roce 1938 před polským záborem zachránil mnoho artefaktů důležitých pro město. Exponáty tehdy byly rozvezeny například do Ostravy nebo Opavy. „Nikdy se však už nevrátily. Bylo by dobré, kdyby nám byly alespoň zapůjčeny, rozhodně ať jsou v Orlové,“ míní starosta.

Starosta: Jinde výstavba, v Orlové optimalizace

Poznamenal také, že zatímco na jiných místech kraj upravuje divadlo a staví muzeum nebo halu, tak v Orlové se často jen optimalizuje a redukuje, například tamní nemocnice. „Krajskou pomoc bychom proto vskutku přivítali,“ zopakoval.

Pokud vše půjde bez zádrhelů, tak by v Orlové letos vznikl projekt menšího muzea. „Také požádáme občany, aby pomohli zapůjčením svých předmětů, které se vztahují k historii města,“ dodal starosta.

Už loni od kraje bezúplatně převzal objekt s Technickým muzeem nedaleký Petřvald. „Tento měsíc jsme tam otevřeli centrum volného času pro všechny generace. Kraj slíbil, že pomůže, a zatím jsou snad všichni spokojeni,“ pochvaluje si starosta Jiří Lukša.

Autor: