iDNES.cz

Na polní nemocnici by chyběl personál, kraj má v záloze rehabilitační ústavy

  7:40
Podobně jako v celé republice také v Moravskoslezském kraji dramaticky přibývá lidí nakažených koronavirem. S rekordním růstem přibývá i úmrtí. Krajský úřad však s vytvořením „polní nemocnice“ nepočítá s odkazem na to, že má ještě rezervy.

Cestující v Ostravě až na výjimky dodržují staronové nařízení nosit roušky i na zastávkách MHD. (15. října 2020) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ačkoli údaje o počtech lidí nakažených koronavirem se liší podle zdroje, v jednom se shodují: středa přinesla regionu smutné rekordy.

„Dnes pouze rekordní čísla: 1 017 nových pozitivních, nejvíce v přepočtu na 100 tisíc obyvatel v Opavě, nejvyšší počet testů: 8 281. Stále více než 25 procent z nich pozitivních. Snažíme se zajistit lůžka a personál,“ uvedl včera na sociálních sítích hejtman Ivo Vondrák, který zveřejňuje informace chytré karantény. Ta počítá pozitivně testované s trvalým bydlištěm v kraji včetně těch, kteří žijí například v Praze.

Podle moravskoslezských hygieniků přibylo ve středu, přesněji za posledních 24 hodin do čtvrtečního rána, 791 pozitivně testovaných lidí, kteří žijí v kraji.

„Je to rekordní číslo,“ uvedl i tak mluvčí Krajské hygienické stanice Ostrava Aleš Kotrla a upozornil na vysoký nárůst zemřelých. Podle údajů hygieniků i hejtmana zemřelo v regionu za posledních 24 hodin do čtvrtečního rána devět lidí.

V kraji se od března nakazilo přes 15 tisíc lidí, asi polovina se uzdravila, 146 nakažených zemřelo. Epidemie se šíří napříč regionem. V absolutních číslech je nejhorší Ostrava, kde je aktuálně přes dva tisíce pozitivních. Pokud jde o ohniska, jsou nyní v nejsložitější situaci sociální a zdravotnická zařízení, podle Kotrly hlavně domovy pro seniory.

„Nákaza už se dostala do sedmnácti sociálních zařízení, kde jsou celkem stovky pozitivních klientů i zaměstnanců. Největším ohniskem je stále ostravský domov Slunečnice, kde ve středu probíhalo další kolo testování. Čtyři týmy vojáků odebraly vzorky 203 zaměstnancům a 278 klientům. Všechny výsledky ještě nebyly, ale ve čtvrtek odpoledne jsme tam evidovali už přes 150 pozitivních,“ uvedl Kotrla.

Situace je složitější i v nemocnicích

„Výsledky chodí postupně, přesná čísla budu znát v pátek,“ doplnil ředitel zařízení Radek Baran. „Část našich klientů, snad nejméně dvě desítky, už se ale uzdravila a v pondělí je budeme postupně propouštět z našich covid zón,“ dodal.

Situace se radikálně mění i v nemocnicích. Ještě v září leželi pacienti s onemocněním covid-19 jen ve třech až pěti zařízeních, především na infekčních odděleních, a souhrnně jich bylo několik desítek. Nyní jsou ve všech větších nemocnicích, včera jich bylo téměř 300 a stále přibývají noví. 

S výstavbou „polní nemocnice“ jako v Praze ale vedení kraje nepočítá. A to z více důvodů.

Případně pomohou rehabilitační ústavy

„Denně mapujeme situaci a náš kraj epidemii zatím zvládá. Vyčleněná covid lůžka se sice plní, ale nemocnice otvírají nové kapacity. Například v Karviné-Ráji ve čtvrtek otevřeli dalších 10 lůžek, v Havířově 12,“ nastínil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Nemocnice kvůli tomu musí omezovat například rehabilitační a další péči včetně neakutních operací. K otevření polní nemocnice ale nejsou podle Gebauera v kraji podmínky. 

„Očekávám, že trend nárůstu pacientů s covidem-19 bude pokračovat ještě deset až čtrnáct dní. Kdyby se nemocnice naplnily, máme zajištěno 60 lůžek pro lehčí covid pacienty v rehabilitačních ústavech v Hrabyni a Chuchelné na Opavsku a jsme domluveni i s vedením Sanatorií Klimkovice. Všude tam je zdravotnický i lékařský personál. Kdybychom chtěli vybudovat jakousi polní nemocnici, nebyl by problém s prostorem či lůžky, ale právě s personálem. Armádní lékaři pomohou v Praze a další kapacity už nemají,“ vysvětlil náměstek Gebauer.

zpět na článek