iDNES.cz

Lidí s covidem v kraji přibývá, na vině jsou nakažlivější varianty viru

  9:16
Počty evidovaných případů koronaviru rostou v Moravskoslezském kraji už několik týdnů a posledních čtrnáct dnů tempo zrychluje. Podle krajských hygieniků jsou čísla nakažených aktuálně asi dvojnásobná oproti začátku prázdnin.

Poslední záznamy hovoří o 602 případech v rámci Moravskoslezského kraje. Nejvíce nově nakažených, a to 210 lidí, udávají hygienici v Ostravě. V okrese Bruntál zaznamenali 26 nemocných, ve Frýdku-Místku 116, v Karviné přibylo 123 případů, 49 nových je rovněž v Novém Jičíně a 78 v Opavě.

„Letošní léto je jiné. Od dvou předchozích se liší v tom, že nárůsty počtu začaly velmi brzy, a to již v červnu, zatímco v minulých letech přicházela tato vlna až počátkem podzimu,“ řekl mluvčí krajské hygienické stanice Aleš Kotrla.

Na vině není podle hygieniků ani tak turistický ruch, ale nové varianty viru omikron, které se šíří navzdory teplému počasí, což ještě před půl rokem nikdo nepředpokládal. „Vzhledem k tomu, jak jsou současně cirkulující varianty viru nakažlivé, je prakticky nemožné zjistit přesné místo, kde k nákaze došlo. Zda v uzavřených prostorách, při shromáždění většího množství osob, při návštěvě zdravotnického zařízení, nebo jinde,“ zdůvodnil Kotrla.

Většina pacientů zůstává v domácím ošetření. Podle statistik kraje ale počty hospitalizovaných osob s covidem rostou. Zatímco začátkem prázdnin neměly některé nemocnice žádného pacienta s touto nemocí, dnes se v rámci celého kraje starají o 65 nemocných.

Intenzivní péči zatím většina nepotřebuje

„Ve Fakultní nemocnici Ostrava máme v tuto chvíli hospitalizováno 27 osob s koronavirem, většina z nich je na standardních lůžkách, tři jsou na jednotce intenzivní péče,“ uvedla mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

Sedm nakažených má také nemocnice ve Frýdku-Místku. „U dvou pacientů jsme diagnostikovali infekci náhodně. Byli k nám přijati s jinými potížemi a to, že si s sebou do nemocnice přivezli i virus, jsme zjistili až vstupními testy,“ sdělila mluvčí nemocnice Jana Březinová.

Zatímco fakultní nemocnice měla už začátkem prázdnin čtyři pacienty s koronavirem a ve Frýdku-Místku byli dva, v ostravské Městské nemocnici neměli žádného. Prvního pacienta přijali až 8. července a do dneška tento počet vystoupal na patnáct.

Průměrný věk pacienta je 80 let

Žádného pacienta s tímto virem neměla před prázdninami ani nemocnice ve Vítkovicích. „V tuto chvíli ošetřuje náš personál šest pacientů ve vítkovické nemocnici. Dalších devět pak v nemocnici v Novém Jičíně, jeden z nich je ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče. Průměrný věk covidového pacienta je 80 let,“ zhodnotil situaci ve dvou nemocnicích skupiny Agel mluvčí Adam Knesl.

Mnohem mladší pacienty mají v třinecké nemocnici. Podle mluvčí nemocnice Ireny Sikorové Nožičkové tu přijali k léčbě dva muže ve věku 57 a 46 let. Jeden z nich potřebuje kyslíkovou terapii. A podle statistiky kraje se jedenáct pacientů léčí také v Havířově, osm v Opavě, v dalších nemocnicích se počty uvádějí v jednotkách.

Aby zabránila přenosu nákazy, zavedla Fakultní nemocnice Ostrava povinnost nosit ochranu dýchacích cest. Týká se to klinik hematoonkologie, onkologie a také anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Stejně tak má personál povinnost nosit respirátor v Léčebně pro dlouhodobě nemocné Klokočov. Tam v tuto chvíli platí i zákaz návštěv nemocných. Zbývající nemocnice zatím žádná opatření nepřijaly.

zpět na článek