V kraji je málo bytů a jejich ceny stouply, města plánují novou výstavbu

  11:32
Nejméně ze všech moravských krajů přibývaly v uplynulých letech nové byty v Moravskoslezském kraji. Jejich nedostatek je přitom nyní hlavním viníkem značného nárůstu cen. Situaci by mohla zlepšit nová výstavba, do níž se po dlouhé době nyní pouštějí města v regionu.

Jednou z větších investic do bydlení by měl být projekt Nové Lauby v centru Ostravy. | foto: Magistrát Ostravy

Údaje Českého statistického úřadu nevyznívají pro Moravskoslezský kraj příliš dobře. Loni se tam dokončilo okolo dvou set nových bytů v bytových domech, v sousedním Olomouckém kraji, který má přitom o polovinu méně obyvatel, jich bylo tisíc. Podobně vypadají čísla i z dalších let.

„Nových staveb bytů v kraji je stále málo. Pokud nedojde k navýšení nabídky, nelze předpokládat výrazný pokles cen,“ komentuje situaci například regionální ředitel realitní kanceláře Sting Jan Kunz.

Přitom počty nově vybudovaných rodinných domů jsou s ostatními kraji srovnatelné. „Výstavba rodinných domů je mnohem jednodušší, a proto celkové počty novostaveb rostou větším tempem,“ dodává Kunz.

Srovnání s okolními regiony přidává i Anna Opluštilová ze společnosti ALLE Reality, která působí rovněž v Olomouckém a Jihomoravském kraji.

„Protože známe i situaci v Olomouci a Brně, můžeme říct, že pro developery je Ostrava poněkud specifická. Dlouhodobě zde bylo na trhu velké množství starších bytů za nízké ceny, a tak bylo těžké nabídnout zde nový projekt, který by jim byl schopný konkurovat. Ceny nových bytů budou i za nejlepších podmínek zhruba dvojnásobné proti tomu, co je zde na trhu,“ vysvětluje Opluštilová.

Situace se ale podle jejích slov i kvůli rostoucím cenám nemovitostí začíná měnit. „Myslím, že Ostrava začíná být pro developery konečně zajímavá,“ říká Opluštilová. 

Její společnost se nyní ve městě podílí na novém rezidenčním projektu, v jehož rámci budou do příštího jara dokončeny zhruba dvě stovky nových bytů. „Naprostou většinu jich už teď máme prodánu,“ podotýká. 

V Ostravě se do rozšiřování bytového fondu v poslední době pustil i zdejší magistrát. „Jsme si vědomi nepříznivé situace a je to proto i jeden z cílů strategického plánu rozvoje města,“ říká náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Až čtyřnásobná poptávka

Jaký je o byty zájem, ukázal loni dokončený projekt přestavby historických domů v centru města, které donedávna sloužily jako kancelářské budovy. „Vzniklo zde 36 bytů a poptávka byla až čtyřnásobná,“ popisuje Bajgarová.

Vznikl i projekt Nové Lauby nedaleko Masarykova náměstí, kde by se mohlo začít stavět už letos. Počítá se zde se vznikem 85 bytových jednotek. „Protože sami nemůžeme fungovat jako developer, o samotnou výstavbu se postará soukromý investor,“ podotýká Bajgarová. 

Městu zde zůstane 30 nájemních bytů, zbytek rozprodá investor stavby a pokryje tak tržní poptávku po novém bydlení. Nově radnice představila další projekt, přestavbu mrakodrapu v Ostrčilově ulici. Také zde chce spolupracovat se soukromým investorem a část bytů si nechat jako nájemní.

Dvacet zájemců na byt

Do výstavby se pouští po dlouhé době také město Nový Jičín. „Vnímáme, že je zde velký nedostatek bytů. Je to vidět i na zájmu o uvolněné nájemní byty, o něž se u nás soutěží obálkovou metodou. Na jeden byt bývá až dvacet zájemců,“ přibližuje novojičínský místostarosta Václav Dobrozemský. 

Radnice proto letos za 65 milionů korun přestaví bývalou ubytovnu pro zdravotnický personál v ulici K Archivu na bydlení pro mladé lidi. „Vznikne tam 39 malometrážních bytů,“ informuje Dobrozemský.

V Opavě by mohlo v následujících letech přibýt okolo pěti stovek bytů v areálu někdejších Dukelských kasáren. „Část pozemků město nedávno prodalo a měly by zde vyrůst bytové domy se zhruba 300 byty a dalším zázemím. Tento projekt se začne stavět letos. Další část si město nechává s tím, že zde chce stavět byty pro rodiny s dětmi, seniory či startovací byty, předpokládá se, že jich bude okolo dvou stovek,“ uvádí mluvčí radnice Roman Konečný.

Do výstavby pěti bytových domů se zhruba stovkou malometrážních bytů v místě hotelu Centrum se chce pustit radnice ve Frýdku-Místku. „Ze studie městu vyplynulo, že nejvhodnější variantou je demolice a výstavba nových domů,“ říká mluvčí radnice Jana Matějíková.