V Opavě zemřeli dva lidé s covidem za týden, situace v regionu se zhoršuje

  11:56
Ostrava, Opava, Havířov – tři moravskoslezská infekční oddělení pečují o téměř čtyři desítky lidí s nemocí covid-19. V Opavě leží i děti. Havířovu budou zřejmě brzy chybět volná infekční lůžka. To vše potvrzuje, že šíření koronaviru v regionu zrychluje.

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Opět umírají nakažení lidé a zvyšuje se počet dospělých i dětí s onemocněním covid-19, kteří potřebují nemocniční péči. 

„Běžte se očkovat, nenechte se dohnat touto nemocí!“ apeluje hejtman Ivo Vondrák na sociální síti.

Ve čtvrtek dodal nová čísla: „Počet nakažených v našem kraji stále roste. Za včerejší den to bylo 95 nových případů a sedmidenní incidence se posunula na hodnotu 43,9. Na jednotkách intenzivní péče leží v daný okamžik šest pacientů. O jednoho méně než včera, protože jeden seniorní pacient zemřel.“

Podle informací z Chytré karantény od loňského jara covid ukrátil život již 3 540 lidem, kteří mají v kraji trvalé bydliště, část z nich ale žije a zemřela jinde. Jen za poslední týden zemřeli nejméně dva lidé v kraji, kteří byli nakažení koronavirem. Oba ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Šlo o pacienty ve věku nad osmdesát let, kteří trpěli i dalšími nemocemi a nezemřeli primárně na covid. Je možné, že kdyby se nenakazili, mohli ještě žít, ale to se nedá zcela jednoznačně říci,“ nastínil primář opavského infekčního oddělení Petr Kümpel.

Poslechli děti, pak se od nich nakazili

Podle něj je zarážející, že ačkoli většinu hospitalizovaných pacientů tvoří dospělí, z toho část i senioři ve vyšším věku, žádný z nich není očkovaný. 

„Máme tu několik lidí ve věku od 74 do 84 let a nejsou očkovaní. Vždy se jich ptáme, proč. Odpovídají podobně: že poslechli své děti, které jim očkování nedoporučily. Jenže pak se od nich nakazili,“ popsal situaci primář Kümpel, který je zastáncem očkování včetně třetí dávky vakcíny. 

„Studie dokazují, že protilátky časem klesají. Každý, kdo neprodělal covid, by si měl jít i pro třetí dávku. Já se na ni chystám koncem září. Jsem rád, že na našem oddělení mají první dvě dávky všichni zdravotníci,“ řekl.

Podotkl, že šíření nákazy v rodinách je běžné. Například včera dopoledne měl na oddělení šest dospělých pacientů, většinu připojených na kyslík, ale po poledni tam záchranná služba přivezla dva mladší školáky, příbuzné s jednou z již hospitalizovaných pacientek.

Většina pacientů je neočkovaných

„Děti měly teplotu, zvracely a rodina si nebyla jistá, zda péči o ně doma zvládne,“ uvedl primář s tím, že covidoví pacienti se do nemocnice začali po letní přestávce vracet před necelým měsícem a občas potřebují pomoc i děti. „Většinou jde o školáky, i proto doporučuji očkování dětí od 12 let,“ dodal primář.

Také v Ostravě a Havířově je většina lidí, kteří potřebují kvůli covidu nemocniční péči, neočkovaná.

„Teď u nás leží 15 pacientů, z toho 11 na standardních pokojích a čtyři na ARO. Pouze jeden senior je plně očkovaný a druhý je teprve po první dávce vakcíny, ostatní jsou neočkovaní,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová.

Podobné je to i v Havířově, kde pacienti nakažení koronavirem včera zabrali už patnáct z celkového počtu dvaceti standardních lůžek infekčního oddělení a další leželi jinde – na vyčleněných lůžkách interní jednotky intenzivní péče.

I další nemocnice chystají covidová lůžka

„Naše infekční oddělení funguje pro dva okresy: Karvinsko a Frýdecko-Místecko. Ale obávám se, že brzy budeme plní a svoje covidová lůžka pak budou muset znovu otevřít i jinde,“ nastínil primář havířovského oddělení Ivo Mifek.

Okolní nemocnice už s tím počítají. „Aktuálně platí, že překládáme nakažené pacienty do nemocnic s infekčním oddělením, tedy do Havířova, Ostravy či Opavy. Ale situaci sledujeme, a pokud se vyhrotí, jsme připraveni upravit provoz nemocnice a zajistit covidová lůžka,“ uvedla například mluvčí nemocnice v Karviné-Ráji Věra Murínová.

Podotkla, že už nyní mají dva pacienty s koronavirem na speciálních karanténních lůžkách.

„Oba jsou naočkovaní a nemají žádné příznaky nemoci covid-19. Léčili se u nás se zraněním a my jim před překladem na jiné zdravotnické pracoviště k doléčení udělali preventivní test. Když jsme zjistili, že jsou pozitivní na covid, necháváme je u nás do doby, než budou negativní. Když nepotřebují covidovou péči, nemá smysl je překládat na infekční oddělení,“ vylíčila Murínová.