Lyže i nesmeky. Moravskoslezská policie připravuje horské specialisty

  14:26
Pro mnoho lyžařů, skialpinistů a dalších návštěvníků hor to bude překvapení. Od příští zimy začnou v moravskoslezských částech Beskyd a Jeseníků zasahovat i policisté, kteří dostanou speciální výcvik i výstroj.
Měření rychlosti na sjezdovce.

(ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„S horskými službami jsme takřka každodenně v kontaktu, tak moc přibylo nejrůznějších případů, při kterých je zapotřebí naše spoluúčast. Proto jsme se rozhodli pro tým policistů, kteří se zaměří právě na horské podmínky,“ konstatoval krajský ředitel Policie ČR Tomáš Kužel.

Odkázal přitom na dobré zkušenosti ze Šumavy a z Krkonoš.

Jasno má i o tom, kdo bude speciální tým tvořit. „Počítáme s policisty ze speciální pořádkové jednotky. Vybíráme takové, kteří mají s lyžováním, případně se skialpinismem, co nejvíce zkušeností. Samozřejmě nebudeme nikoho učit lyžovat. Současně jsou takoví policisté v dosahu v podstatě nepřetržitě a mohou velmi rychle zasáhnout,“ vysvětlil.

Každé družstvo pořádkové jednotky takzvaně v dosahu budou tvořit minimálně tři nebo čtyři takoví horští policisté. Celkem jich Kužel chce nechat vycvičit zhruba dvanáct až patnáct.

„Výběr zrovna probíhá, také se chystáme nakoupit potřebnou výstroj,“ dodal policejní ředitel.

Uniformovaní policisté se mají pohybovat hlavně na lyžích, takže nejčastěji nejspíše budou k vidění na sjezdovkách.

S výcvikem pomohou horští záchranáři

Ve volném terénu pak použijí další vybavení. K přepravě využijí skútry a čtyřkolky, kterým na zimu nasadí pásy. Tyto dopravní prostředky mají už nyní a pravidelně se u horské služby školí, jak na nich po horských cestách nebo v terénu jezdit.

Náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica policejní aktivitu vítá. „Představte si třeba pátrací akci ve vysokém sněhu. Normálně tam pěší nemůže, ale pokud budou mít policisté speciální vybavení, moc to pomůže,“ řekl s tím, že nebude ani na škodu, když se policisté na lyžích objeví na sjezdovkách.

Jeho kolega z Jeseníků Michal Klimeš poznamenal, že sice zatím nemá k projektu dost informací, ale častější přítomnost policistů v horách jistě bude prospěšná.

Autor: