Vzácný přírůstek. Ostravská zoo se raduje z mláďat kriticky ohroženého lemura

  9:10,  aktualizováno  9:10
Chovatelé ostravské zoologické zahrady se radují z vzácných přírůstků. Nedávno se tam narodila dvě mláďata lemura širokonosého, který je kriticky ohrožený vyhynutím. Porodily dvě samice, péči o mláďata převzala ta starší z nich. „Do situace nezasahujeme,“ nastínili chovatelé.

Ostravská zoo se raduje z vzácných přírůstků - dvou mláďat lemura širokonosého. Narodila se dvěma samicím, péči o ně ale převzala výhradně ta starší z nich. | foto: Zoo Ostrava

Ostravská zoologická zahrada chová lemury širokonosé od jara roku 2023, kdy získala dvě samice ze zahrady v Kolíně nad Rýnem.

„Na samce jsme si museli počkat. Kvůli zdlouhavému vyřizování mezinárodní dokumentace dorazil ze Spojeného království až na podzim. Po spojení zvířat jsme doufali, že první společné období přinese úspěšné páření,“ líčila zooložka Pavla Slavíčková.

Ostravská zoo má nové lákadlo. Malí levharti vyrazili do venkovního výběhu

Obě samice porodily v dubnu letošního roku po jednom mláděti. „Byli jsme napjatí, jak samice svou mateřskou premiéru zvládnou a stala se neobvyklá věc. Starší samice totiž převzala péči o obě mláďata,“ uvedla zooložka.

Dodala, že v zájmu mláďat i samic do tohoto uspořádání nezasahovali. „Důvodem chování mladší samice mohl být nedostatek mléka, dobrovolné vzdání se mláděte i to, že druhá samice si jej přisvojila,“ doplnila Slavíčková.

Péči o obě mláďata převzala starší z dvojice samic.

Zdůraznila, že mláďatům se daří dobře. „Starší samice svědomitě kojí obě mláďata,“ dodala.

Lemur širokonosý je největším druhem takzvaných bambusových lemurů – poloopice se živí především bambusem. Dříve tento druh lemura žil na rozsáhlém území ostrova Madagaskar, který leží v Indickém oceánu při jihovýchodním pobřeží Afriky. V současné době pobývá jen na několika procentech dřívějšího výskytu.

„Ve volné přírodě už žije jen okolo 1500 jedinců. V mezinárodním seznamu je lemur širokonosý zařazený mezi kriticky ohrožené,“ uvedla mluvčí zahrady Šárka Nováková.

Jedním z důvodů vymírání tohoto savce je vypalování bambusových porostů, které jsou pro tuto poloopici životně důležité.

9. května 2025

Autor: