Opavský poklad obsahuje třicet uherských dukátů, třiašedesát pražských a devět míšeňských grošů.
„Na základě datace nejmladší složky reprezentované pražskými groši krále Vladislava II. Jagellonského lze konstatovat, že byl do země uložen někdy po roce 1479,“ uvedla Ilona Matejko-Peterka, proděkanka Přírodovědecko-filozofické fakulty Slezské univerzity v Opavě a kurátorka mincovních sbírek opavského Slezského zemského muzea. Nejstarší mince pochází z dob krále Jana Lucemburského.
Mince nalezené v závěru loňského roku už prozkoumala i ocenila. „Předběžně lze říci, že tržní hodnota nálezu se pohybuje na úrovni 1,2 milionu korun, kulturně-historická hodnota představuje asi trojnásobek tržní hodnoty,“ doplnila kurátorka.
Podle odborníků jde o nález hodnotný zvláště počtem třiceti zlatých mincí, jejich zachovalostí i vzácností některých exemplářů. Poslední známý nález obdobné hodnoty se v regionu datuje až do roku 1908 v obci Košatka, nyní části Staré Vsi nad Ondřejnicí nedaleko Ostravy.
„Stav některých mincí nebyl dobrý, prošly náročnou konzervací a posléze jsme nález rovněž digitalizovali,“ uvedl ředitel Národního památkového ústavu v Ostravě Michal Zezula.
Na místě nálezu stával opavský hrad
Za nalezené mince by se v 15. století dalo koupit šest koní nebo šestadvacet sudů piva. Uložení mincí datují odborníci do neklidných dob po česko-uherských válkách, kdy do Opavy zasahovala vláda uherského krále Matyáše Korvína. V čele vévodství ho pak v roce 1501 vystřídal český král Vladislav II. Jagellonský.
Kdo si peníze do keramické nádoby, v jejímž torzu byl poklad objeven, uložil, odborníci nevědí. Avšak určitě to nebyl chudý člověk. „Vodítkem může být uložení depotu a jeho ojedinělá skladba. Byl nalezen v blízkosti opavského hradu a sídlo opavských knížat bylo místem velkého oběhu vzácného zboží a mincí,“ nastínila kurátorka Matejko-Peterka.
Zlaté uherské dukáty navíc nebyly jen tak ledajakými mincemi. „Byly obchodní měnou ve smyslu dnešního eura, používanou zejména při velkých transakcích, jako byl třeba prodej šlechtických panství. Běžný člověk neměl možnost s touto mincí přijít do styku,“ dodala s tím, že se mohlo jednat o majetek ukrytý do bezpečí někým místním nebo například o výplatu žoldu po návratu z vojenského tažení.
Poklad se našel na hřišti mezi Mendelovým gymnáziem a Základní školou pro výuku zrakově postižených žáků, žáků s vadami řeči a žáků s kombinovanými vadami a zdravotním a sociálním postižením. V době zakopání mincí tam stával opavský hrad, který byl později přestavěn na zámek a na konci 19. století definitivně zbořen.
Lidé si mohou opavský poklad prohlédnout v Galerii Eisler v Obecním domě v Ostrožné ulici v Opavě, a to dnes 15. května od 15:00 do 18:00 hodin a poté i od čtvrtka 16. května do neděle 19. května od 10 do 18 hodin.
Cenné mince se našly v prostoru školního hřiště v Praskově ulici v centru Opavy.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz