Proti reformě se bouřili i horníci, zakročili i milicionáři s puškami

  16:38
Ke krádeži za bílého dne i největší zlodějině 20. století, přestože zde existují silní konkurenti jako například znárodňování, kolektivizace, nebo odsun Němců, přirovnávají pamětníci měnovou reformu. Tu českoslovenští komunisté spustili 30. května 1953.

Kronikář Martin Juřica nad stránkami dobového tisku, který průběh reformy jen chválil. | foto: Darek Štalmach, MF DNES

„Vím, že rodiče byli hodně dlouho naštvaní. Opravdu dlouho,“ vzpomíná na měnovou reformu v té době desetiletá Věra Bučková. S rodiči a sourozenci tehdy žila v Polance nad Odrou. „Maminka si šetřila peníze na ložnici a kolo, nic z toho nebylo, z peněz nebylo najednou nic,“ popisuje pamětnice.

Měnová reforma v roce 1953, ačkoliv byla částečně očekávaná, zaskočila prakticky všechny obyvatele tehdejšího Československa. Rozsah výměny byl obrovský. A drtící. „Hotovost do 300 korun na osobu se přepočítávala u zaměstnanců v poměru 5:1, u všech ostatních, především živnostníků, soukromých zemědělců a podobně již v poměru 50:1. Vklady u peněžních ústavů do pěti tisíc korun se měnily v poměru 5:1, vklady od deseti do dvaceti tisíc 10:1 a třeba nad 50 tisíc v poměru 30:1,“ přiblížil rozsah reformy ostravský kronikář Martin Juřica.

Současně s měnovou reformou byl sice zrušen i lístkový systém omezující už od války běžný život, znehodnocení měny ale v pohledu lidí možné výhody reformy zcela zastřely. „Bylo mi tehdy deset let a pamatuji si, jak teta přišla mamince vrátit peníze, které jí dlužila. Jenomže maminka už měla své peníze v nejlepším kurzu vyměněny, vyčerpala tedy svůj limit, takže z těch peněz skoro nic neměla,“ vzpomíná na měnovou reformu pamětnice z ostravských Kunčic. „Maminka tehdy plakala a otec byl strašně... jak to jen říct... naštvaný. Ale mně bylo deset, moc jsem to nevnímala.“

Proti horníkům zasahovali i pohraničníci

Vnímali ale jiní. Včetně těch, kteří měli být straně podle komunistických dogmat nejvěrnější, tedy dělníci. Včetně členů strany. O mohutných protestech proti měnové reformě v Plzni se všeobecně ví, že se proti znehodnocení měny postavili i dělníci a horníci na Ostravsku, už méně.

Své zklamání dali veřejně najevo například horníci ostravského dolu Trojice nebo orlovské jámy Václav. Ti dokonce vyrazili na pochod k dalším orlovským jámám Žofie a Pionýr. Proti horníkům společně zasáhli policisté, milicionáři i pohraničníci. A nejinak tomu bylo i jinde.

Na nějaký čas přestali jezdit i ostravští dopraváci. Práce se zastavila třeba také v tehdejších Vítkovických železárnách Klementa Gottwalda, protestovali i horníci dolů Jeremenko nebo Stachanov, protesty vypukly i v přívozských dílnách ČSD nebo v Bohumíně. I tam zasahovali policisté, milicionáři a vojáci.

Ti byli ozbrojeni a vybaveni ostrým střelivem. Ale ne všichni. Například velitel lidových milicí z tehdejších Moravských chemických závodů v Ostravě František Bednařík se zásahu proti horníkům v Orlové odmítl zúčastnit. „Byl okamžitě zatčen a k rodině se tento statný muž vrátil až na Vánoce 1953 jako čtyřicetikilová troska s těžkou cukrovkou. Zakrátko po návratu zemřel,“ připomínají jeden z tragických detailů roku 1953 autoři knihy Velká peněžní loupež.

Před 70 lety byla vyhlášena měnová reforma. Doplatili na ni skoro všichni

V tehdejším Ostravském kraji bylo v souvislosti s protesty proti měnové reformě podle nich zatčeno celkem 90 lidí. 29 z nich později stanulo před soudem. Pro komunisty byl odpor proti měnové reformě šokem.

„Místní funkcionáři se zalekli, ztratili bojovnost. V kritické situaci neměl OV Bohumín přehled o situaci, že se tam bouří nepřátelské živly, a naše stranické organizace se ukolébávaly, že je tam spokojenost,“ stojí v zápisu z jednání krajského výboru strany, svolaného jen pár dnů po konci protestů. „Měli jsme obavy, aby se nezvedly VŽKG (Vítkovické železárny Klementa Gottwalda - pozn. red.), to by nebyl špás. Ty ale až na několik situací jako celek obstály.“

26. května 2018