iDNES.cz

Beskydská medvědice ušla za dva týdny 130 kilometrů, přeplavala i nádrž

  9:52
Průměrně téměř deset kilometrů za den urazila medvědice, jejíž pohyb už dva týdny monitorují ochránci zvířat pomocí telemetrického obojku. Zvíře se čile přesouvá mezi beskydskými vrchy, nezastaví se ale ani před vodou. Odborníci zjistili, že jde o stejnou šelmu, která putovala loni na podzim po Vsetínsku.

Fotografie sledované medvědice v Palkovických hůrkách, v pozadí poškozené lípy, jejichž lýkem se živila. | foto: Hnutí DUHA Olomouc

Ochranáři odchytili medvědici 8. dubna v oblasti Lysé hory, dali ji telemetrický obojek a čip. Z místa ale živelné zvíře zmizelo už třetí den. 

„V ranních hodinách medvědice přeplavala asi 270 metrů širokou vodní nádrž Šanci a přes Smrk po pár dnech zamířila mimo CHKO Beskydy do masivu Ondřejníku, odkud pokračovala na západ až k Hukvaldům do Palkovických hůrek. Po osmi dnech se přes Ondřejník vrátila do Beskyd, záhy přešla na území Zlínského kraje - do Vsetínských Beskyd,” vyčetla z monitoringu šelmy Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Putování beskydské medvědice za uplynulých 14 dnů.

Medvědice při svých toulkách fragmentovaným podhůřím Beskyd čtrnáctkrát překřížila silnice a poškodila čtyři stanoviště včelstev, která nebyla zabezpečena.

Podle ochranářů se ale její chování nevymykalo standardu u divoce žijících medvědů. 

„Přesuny mezi pohořími se odehrávaly ve většině případů v nočních, brzkých ranních a podvečerních hodinách. Přes den medvědice odpočívala na méně přístupných místech s minimální lidskou aktivitou, převážně v mladých porostech a houštinách, v dostatečné vzdálenosti od obydlí a turistických tras. Více než 92 procent získaných polohových dat zvířete bylo situovaných v lesních porostech, které jsou přirozeným biotopem medvěda,” uvedl Martin Duľa, zoolog z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně. 

Telemetrická data mají pro odborníky velkou hodnotu.

„Díky tomu jsme zjistili nejen to, jaká místa vyhledává k odpočinku, ale také čím se medvědice živí. Často jsme nalezli rozhrabané mraveniště, poobracené kameny a rozhrabané pařezy, kde hledala hmyz. Medvědice také v lese aktivně vyhledává schované zásoby bukvic od myšic. Také jsme nalezli několik poškozených mladých lip, u kterých byla stržená kůra. Tato aktivita souvisela s konzumací lýka plného mízy,” uvedl Michal Bojda, koordinátor monitoringu z Hnutí DUHA Olomouc.

Medvědice podle něj snědla i daňka. Vědcům se ale nepodařilo prokázat, zda byl její kořistí, nebo už byl uhynulý.

Stejná šelma jako na Vsetínsku

Odborníci z Univerzity Karlovy mezitím dokončili analýzu genetických vzorků, sebraných na podzim loňského roku na Vsetínsku a porovnali je s DNA odchycené medvědice. Zjistili, že jde o tutéž šelmu, která se na podzim minulého roku pohybovala na Vsetínsku.

Medvěd potrhal na okraji Vsetína pět ovcí a zničil včelín

V případě, že by se medvědice opakovaně vydávala do obydlených částí obcí, jsou odborníci ve spolupráci s uživateli místních honiteb připraveni začít s plašením šelmy.

Povolení k zásahu si v případě opuštění CHKO vyžádal i hejtman Moravskoslezského kraje. Zatím to ale nebylo potřeba. Experti zároveň doporučují, aby veřejnost předcházela možným konfliktům a nenechávala volně přístupné odpadky, chránila včelstva a hospodářská zvířata, třeba elektrickými ohradníky. 

„I když se medvědice pohybuje většinou v lese, stále platí, že je to velké zvíře, které vyžaduje respekt. Prosíme proto obyvatele i návštěvníky Beskyd, aby se medvědici nepokoušeli najít, nepřibližovali se k ní a zároveň nenechávali v okolí lidských sídel odpadky, které by ji mohly lákat. A zároveň platí, že medvěd je zvíře, které do zdejších lesů patří, stejně jako rys a vlk. Na tom, že se zde pohybuje, není nic výjimečného, počet medvědů v oblasti Beskyd se v současnosti odhaduje na dva až pět,“ dodal František Jaskula z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Podle Filipa Zięby ze Správy polského tatranského národního parku je monitorovaná medvědice aktuálně nejzápadnějším žijícím jedincem z celé karpatské populace.

Autor:
zpět na článek