Ostravská zoo musela utratit vzácnou medvědici, dožila se vysokého věku

  10:02
Narodila se v Gdaňsku a téměř celý svůj život pobývala samice medvěda ušatého v ostravské zoo. Téměř patnáct let si užívala prostorný lesní výběh a měla tam i partnera. Teď museli pětatřicetiletou medvědici utratit, kvůli vysokému věku měla zdravotní potíže.

V Zoo Ostrava musela být ze zdravotních důvodů utracena samice medvěda ušatého. Narodila se 16. ledna 1989 v Zoo Gdaňsk. Do Ostravy byla převezena jako dvouletá. | foto: Zoo Ostrava

V Zoo Ostrava musela být ze zdravotních důvodů utracena stará medvědice. „Narodila se 16. ledna 1989 v Zoo Gdaňsk. Do Ostravy byla převezena jako dvouletá. S pokročilým věkem se u ní začaly projevovat zdravotní problémy, především pohybového aparátu. V přírodě se tito medvědi dožívají sotva dvaceti let,“ poznamenala mluvčí zahrady Šárka Nováková.

Do roku 2010 medvědice obývala spolu se svým partnerem jeden ze starých betonových výběhů uprostřed zoo, který stával na místě dnešního velkého hřiště.

„Poté byli oba medvědi přestěhováni do nově vybudovaného expozičně-chovatelského komplexu Čitván. Byla to pro ně obrovská změna – malý betonový výběh nahradil téměř hektarový lesní výběh, který nabízí mnoho přirozených úkrytů, ale i vodní plochu, která byla především medvědicí ještě před pár lety hojně využívána,“ popsala mluvčí.

Společně s nimi se do nových prostor přestěhovala i skupina hulmanů posvátných. „Soužití medvědů a opic bylo od začátku bezproblémové,“ podotkla Nováková.

V Ostravě zbyl nyní jen samec, který se narodil v roce 1996. „Ten byl do ostravské zoo přivezen po úhynu partnerky v roce 2014,“ sdělila mluvčí.

Dubajská dvojčata

Situaci osiřelého medvěda nyní v Ostravě řeší zoologové, kteří komunikují s koordinátorem evropského chovatelského programu.

„V zoologických zahradách sdružených v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA) žije pouhých pět desítek zvířat, převážná část populace je už poměrně stará. Za posledních 12 měsíců proběhl jediný porod – samice v Zoo Dubaj přivedla na svět dvojčata,“ popsala mluvčí.

Medvěda ušatého táhl k zemi tříkilový jazyk, lékaři ho celý odstranili

Medvěd ušatý (Ursus thibetanus) je menší druh medvěda s výrazně dlouhou srstí hlavně na krku a žlutobílou náprsenkou ve tvaru písmene Y nebo V.

„Vyskytuje se v lesích od Íránu, podél čínských hranic na úpatí Himálaje, přes jihovýchodní Asii až po Korejský poloostrov. V Himálaji vystupuje až do výšky 4 300 metrů nad mořem.

„V Červeném seznamu je zařazen v kategorii zranitelný. Hlavní příčinou úbytku je ztráta jeho přirozeného prostředí v důsledku lidské činnosti jako je stavba silnic, vodních elektráren, pytláctví a další,“ uvedla mluvčí.

„Největší hrozbou v Číně a v jihovýchodní Asii je pak lov a držení živých zvířat pro žluč využívanou v tradiční orientální medicíně,“ doplnila Nováková.

10. května 2011