Chřástal polní je silně ohrožený, zvláště chráněný druh, jenž hnízdí na vlhkých a podmáčených loukách ve vysoké trávě. S rozvojem zemědělství ale podobné biotopy z krajiny mizí a s nimi i šance chřástala najít vhodné místo k hnízdění.
„Negativně působí jak zarůstání luk, jejich odvodňování či chemizace, tak i časná a nevhodně provedená seč a pastva, které jej mohou připravit o vhodné prostředí k hnízdění, zničit snůšky a ohrozit mláďata i dospělé ptáky,“ přiblížila Veronika Kornová ze Správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy.
Dva týdny nočních koncertů. V Přerově zahnízdil ohrožený chřástal![]() |
Pro ochranu chřástala polního je proto důležitý každý zaznamenaný jedinec. Správa CHKO Beskydy zorganizovala na konci května mapování a se svými nálezy může přispět také veřejnost.
Loni ochránci prověřili 450 kilometrů tras
„Stačí v červnu zajít na večerní procházku a poslouchat, zda se z luk neozývá typický hlas chřástalího samce. Pokud jej zaznamenáte, zašlete tuto informaci spolu s GPS lokalizací a datem na mou adresu: veronika.kornova@aopk.gov.cz,“ uvedla Kornová.
Loni se tak během hnízdního období na přelomu května a června podařilo zkontrolovat více než 450 kilometrů tras, pokrývajících většinu lokalit vhodných k hnízdění tohoto druhu v CHKO Beskydy.
Ornitolog při sčítání ptáků: Většinou mě samec považuje za soka |
„Tradičně se chřástal polní vyskytoval na loukách v ptačí oblasti Horní Vsacko, dále v již dříve obsazovaných lokalitách v podhůří Moravskoslezských Beskyd a významná část jedinců byla potvrzena také na Rožnovsku,“ uvedla Kornová.
Díky domluvě s hospodáři bylo následně možné na velké části lokalit s potvrzeným výskytem tohoto druhu posunout seč či pastvu a vytvořit tak vhodné podmínky pro úspěšné vyhnízdění chřástala.