iDNES.cz

Nejen Libušín bude nový, také beskydské Maměnce se vrátí původní půvab

  8:38
Pomocí drobných částeček ukrytých ve dřevě zjistili vědci přesný odstín původní barvy ubytovny Maměnka v beskydském sedle Pustevny. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, vlastník této národní kulturní památky, se proto rozhodlo dřevěné útulně někdejší zabarvení vrátit.

JAK JE ZNALI VŠICHNI. Dvojice slavných dřevěných staveb od Dušana Jurkoviče. Libušín je vlevo, Maměnka vpravo. | foto: MAFRA

Maměnka byla postavena na konci předminulého století a muzeu patří od roku 1995. 

„Získali jsme ji ve špatném stavu a o čtyři roky později rekonstruovali za zhruba 25 milionů korun. Tehdy jsme však na nátěr srubového stavení použili lazurovací barvu, která se od autentické trochu liší,“ zmínil technický náměstek muzea Milan Gesierich.

Jelikož se dokončuje kompletní rekonstrukce před pěti lety vyhořelého Libušína, chtěli odborníci zrenovovat i exteriér sousední Maměnky. 

„Správný původní odstín máme vědecky doložený a použijeme na něj olejové barvy. Zároveň vyměňujeme a opravujeme některé dřevěné části útulny,“ sdělil náměstek Gesierich. Renovace ubytovny přijde na čtyři a půl milionu korun.

„Libušín bude nový, ale Maměnka je stoletá stavba a takovou by měla zůstat,“ doplnil náměstek s tím, že do Libušína se zřejmě první návštěvníci dostanou až na začátku roku 2020.

Kompletně hotový bude po stavební stránce letos na konci listopadu, ale pak bude ještě třeba vybavit interiér, kuchyni, stavbu zkolaudovat a vybrat jí nájemce, což by podle Gesiericha znamenalo slavnostní otevření těsně před Vánocemi.

„I když jsme původně s otevřením počítali ještě letos, nechceme hosty a návštěvníky hnát na Pustevny v polovině prosince, kdy jsou všichni v časovém presu. Začátek následujícího roku bude pro všechny přijatelnější,“ vysvětlil Gesierich z Valašského muzea v přírodě.

zpět na článek