Malíř tvoří obrazy i boxerskými rukavicemi, vystavoval v New Yorku

  17:12
Výstavu obrazů malíře Tibora Červeňáka Doteky hostí od čtvrtka opavský Dům umění. Romský autor se tak vrací do regionu prostřednictvím ostravské Galerie ZaZa, která mu letos uspořádá sérii výstav. Jeho tvorba patří k experimentálním, pracuje například s pomocí boxerských rukavic.

Tibor Červeňák při čtvrteční vernisáži výstavy v Opavě. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Tibor Červeňák pochází z Hranic na Moravě a mimo jiné vyrůstal v dětském domově v Krnově, kde jako devítiletý poprvé získával inspiraci z uměleckého prostředí.

Fotogalerie

Později přesídlil do Velké Británie, kde vystudoval dvě vysoké školy. „Mezi prvními inspiracemi bylo mé setkání s krnovským sochařem Milošem Rutkovským. Rok jsem jej sledoval z okna dětského domova, vypadal jako bezdomovec, v ušpiněném plášti, zarostlý s dlouhými vousy. Teprve později nás vychovatel vzal k němu do ateliéru a v ten okamžik se ve mně něco probudilo,“ vzpomíná Tibor Červeňák.

Jeho tvorba patří k experimentálním. „Původně jsem dělal thajský box, abych shodil nadváhu. Při pohledu na ring, kde se zápasníci tvrdě řezali, mě to ale opustilo. Přitom jsem si chtěl uchovat boxerské pohyby, které mají svou choreografii. Nakonec jsem začal boxovat do plátna. Ve chvíli, kdy jsem zjistil, že stopy po úderech připomínají lekníny, jsem cítil, že mám vyhráno,“ líčí způsob své tvorby malíř.

Za svou kariéru vystavoval v řadě evropských měst i v New Yorku a jeho obrazy se vždy úspěšně prodávaly.

„Tibor Červeňák je zvláštním úkazem, poutníkem osamělým, nikoli však uzavřeným. S tichou koncentrací, bohatou imaginací a empatickou duší putuje světem, aby se zas navracel do svého ateliéru,“ říká o malíři výtvarník a teoretik Radan Wagner z Galerie ZaZa. Výstava potrvá do 1. března.